Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин

Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин – посадова особа ОБСЄ. Пост Верховного комісара створений у 1992 році на Гельсінському саміті РБСЄ.

Управління Верховного комісара знаходиться в Гаазі, Нідерланди.

Верховний комісар призначається на трирічний період, який може бути продовжений не більше ніж на один строк.

Основним методом роботи Верховного комісара є «тиха дипломатія», завданням – попередження конфліктів та термінові дії щодо запобігання переростання міжетнічної напруженості в конфлікт.

Основними принцами діяльності Верховного комісара є неупередженість і конфіденційність. Водночас, діючи незалежно і конфіденційно, Верховний комісар є підзвітним державам-учасницям ОБСЄ. Він регулярно офіційно та неформально інформує Постійну раду ОБСЄ. Крім того, він співпрацює з діючим головою, з іншими інститутами ОБСЄ та міжнародними організаціями.

В якості інструменту попередження конфліктів Верховний комісар не залучається до вирішення всіх можливих питань, пов'язаних з національними меншинами, він зосереджує увагу на тих з них, які впливають на безпеку. Місія Верховного комісара полягає у вирішенні подвійної задачі: докладати зусилля до стримування і розрядки напруженості та виступати в якості «наглядача», привертаючи увагу ОБСЄ на всі випадки, коли ситуація загрожує вийти за межі, в яких дипломатичні засоби, наявні в розпорядженні Верховного комісара, вичерпано.

На основі досвіду Верховний комісарпублікує тематичні Рекомендації та Директиви, які містять консультації щодо загальних викликів і передового досвіду. Верховний комісар також забезпечує державам-учасницям ОБСЄ структурну підтримку через невеликі спільні проекти, які спрямовані на досягнення самодостатнього розвитку за рахунок підвищення відповідальності на місцях.

Більше інформації можна дізнатися за посиланням: http://www.osce.org/hcnm