08/11/2023 17:01

За результатами реагування Уповноваженого вжито заходів державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства у сфері медіа

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав звернулися народні депутатки України стосовно порушення принципів рівності та недискримінації в інформаційному просторі, зокрема в одному із ефірів телемарафону «Єдині новини».

У колективному депутатському зверненні мова йшла про ефір телемарафону «Єдині новини» від 18.10.2023, під час якого ведуча у розмові із запрошеним гостем ефіру допустила упереджене та некоректне висловлювання щодо людей з аутизмом.

Уповноважений відкрив провадження за вказаним фактом та звернувся до Національної Ради України з питань телебачення та радіомовлення.

Національна рада поінформувала про вжиті за результатами реагування Уповноваженого заходи державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства у сфері медіа ТОВ «КІНОКІТ», що виготовляє інформаційні, інформаційно-аналітичні програми та передачі для телеканалу «Рада», а саме:

-підтверджено допущення ведучою ефіру упередженого та некоректного висловлювання щодо людей із аутизмом;

- ТОВ «КІНОКІТ» надало пояснення щодо зазначеного інциденту та повідомило про проведення роз’яснювальної роботи із ведучою стосовно дотримання стандартів журналістської етики;

- ведуча публічно вибачилась у прямому ефірі.

Наголошуємо на неприпустимості порушень принципів рівності та проявів неповаги до будь-якої людини, особливо із числа вразливих груп населення, через негативні стереотипи та зашкарублі упередження.

На шляху до європейської інтеграції кожен має усвідомлювати свою персональну відповідальність за формування сучасного демократичного та толерантного українського суспільства.

Медіа та соціальні мережі мають значний вплив на формування неупередженого сприйняття суспільством вразливих груп населення.

Наголошуємо на необхідності свідомого та відповідального підходу медіа до створення інформаційних продуктів та трансляції інформації.

Питання додержання принципів рівності та недискримінації у всіх сферах суспільних відносин, зокрема проявів будь-якої дискримінації у інформаційному просторі суб’єктами медіа перебуває на постійному контролі Уповноваженого.

У разі порушення/обмеження прав і свобод, неналежного реагування або відмови у наданні необхідної допомоги, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які зазнали дискримінації за будь-якою ознакою, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

поштою або через скриньку: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008,

електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;

зателефонувати: 0 800 50 17 20, 044 299 74 08.