11/02/2022 15:19

За реагування Уповноваженого поновлено право громадянина на належне пенсійне забезпечення

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернувся пенсіонер з м. Дніпро зі скаргою на неправомірну відмову територіального органу Пенсійного фонду України зарахувати періоди його роботи в 90 - х роках на підприємстві з іноземними інвестиціями. За твердженням заявника, внаслідок таких дій з боку цього органу, він отримує пенсію у заниженому розмірі.

Під час розгляду звернення заявника Уповноваженим встановлено, що відмова мотивована тим, що запис у трудовій книжці про звільнення заявника не відповідає вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту України від 29 липня 1993 року № 58.

Зокрема, запис завірений печаткою, яка не читається, а також на ній відсутній ідентифікаційний код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Варто зазначити, що у період роботи заявника обов’язкове використання суб’єктами господарювання ідентифікаційних кодів на печатках не було передбачено законодавством.

Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) створено у 1996 році (постанова Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. № 118).

У зв’язку із цим Уповноважений Верховної Ради України з прав людини розяснює:

Статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом (01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Законом.

Оскільки трудова діяльність заявника здійснювалась з 1990 по 1997 роки, то в цьому випадку застосовуються норми Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується, зокрема, робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання.

Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами) (далі – Порядок № 637) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи особи, є трудова книжка. При цьому Порядком № 637 визначено, що у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, особою можуть надаватись додаткові документи про стаж.

Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності особи, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності) (пункт 23 Порядку № 637).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301 «Про трудові книжки працівників» (зі змінами) відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видача трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації

Крім того, відповідно до статті 581 Господарського кодексу України (у редакції, яка набрала чинності 19.07.2017) використання суб’єктом господарювання печатки не є обов’язковим.

Тож, наявність або відсутність відбитка печатки суб’єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків.

Так, Верховний Суд у справі № 490/12392/16-а дійшов висновку, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії особі.

Ураховуючи зазначене вище, в межах розгляду звернення заявника Уповноваженим були надані відповідні рекомендації Міністерству соціальної політики України та Пенсійному фонду України щодо перегляду ухваленого у справі заявника рішення щодо тривалості його страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії.

За результатами вжитих Уповноваженим заходів, враховуючи наведенні вище аргументи, право заявника поновлено.

Зокрема, Пенсійним фондом України враховано 7 років роботи заявника у 90-х роках на підставі наявних записів у його трудовій книжці, проведено перерахунок його пенсії з часу її призначення (з 03.03.2021) та забезпечено виплату належних йому коштів.