28/06/2024 14:37

Як допомогти дитині зростати у родині: основні форми влаштування дітей та їхні ключові відмінності

Сім’я для дитини є запорукою стійкості, опори та всебічного розвитку. Однак не всі діти в Україні виховуються рідними батьками через різні обставини: втрата батька й матері, кризові умови, складні життєві ситуації. Станом на початок 2024 року 64550 дітей мають статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

Більшість з них влаштовані у сімейні форми виховання, такі як: опіка/піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу. Водночас існує також усиновлення.

Усі зазначені форми забезпечують право дітей на зростання в середовищі, максимально наближеному до родинного. Але кожна з форм має свої особливості і залежить від багатьох факторів. Першочергово рішення стосовно влаштування дитини повинне прийматися з урахуванням її найкращих інтересів, бажання і можливостей потенційних батьків або опікунів, а також правових аспектів. Отже, яка форма є більш пріоритетною як для дорослих, які бажають взяти дитину, так і для дітей? 

Основні форми влаштування дітей та їхні ключові відмінності:

1. Усиновлення передбачає прийняття дитини в сім’ю на правах рідної на підставі рішення суду. Усиновлення - це сім’я для дитини назавжди. Усиновлювачі набувають повних батьківських прав та обов’язків щодо дитини, як у випадку з біологічними дітьми.

2. У сімейних формах виховання (опіка/піклування, ДБСТ, прийомна сім’я) прийомні батьки/батьки-вихователі/опікуни стають законними представниками дитини до повноліття або, за умови продовження навчання в професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, до 23 років чи до закінчення відповідних навчальних закладів.

Діти, влаштовані в сімейні форми виховання, зберігають статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, і можуть бути усиновлені.

У прийомній сім’ї може проживати від 1 до 4 дітей, у дитячому будинку сімейного типу - від 5 до 10 дітей. Опікуном/піклувальником можна стати й для однієї дитини (переважно її оформлюють родичі).

Окрім цього, різниця полягає також у виплатах. Зокрема, сім’ї опікунів/піклувальників, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу отримують щомісячні виплати від держави. Натомість при усиновленні передбачена лише разова допомога в такому ж розмірі, як і при народженні дитини.

Кожна форма має свої переваги і може бути найкращим варіантом залежно від конкретних обставин. Основна мета — забезпечити дитині право зростати в родині та мати надійних дорослих поруч, стабільне, безпечне і любляче середовище для розвитку.

Нагадуємо, якщо Вам відомо про випадки порушення прав дитини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.