09/12/2024 10:26

Втягнення дітей у жебрацтво: це не про бідність, а про злочин!

Все частіше Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини фіксує випадки примусового жебрацтва дітей. Діти просять милостиню під примусом законних представників і часто зазнають насильства  за “недостатній заробіток”. 

Оманливо жебрацтво за участю дітей сприймається, як соціальна проблема і прояв бідності, а подання перехожими грошей — як допомога дітям у скруті. 

Насправді жебрацтво є порушенням прав дитини, а подання грошей дитині на вулиці - підтримкою тих, хто використовує її для власного заробітку. Кожна гривня, подана на вулиці, позбавляє дитину шансів на безпечне та гідне майбутнє.

Адже діти, яких змушують жебракувати, часто є жертвами примусової дитячої праці, експлуатації, насильства, торгівлі людьми та інших злочинів. Вони потребують реальної допомоги.

Тож, чим насправді є жебрацтво? Яка відповідальність передбачена законом за втягнення дітей у жебрацтво? Як допомогти дитині, яка просить милостиню?

Що каже закон?

Стаття 150-1 Кримінального кодексу України (далі – КК України) визначає жебрацтво як систематичне випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб.

Жебрацтво є однією з форм експлуатації, захист від якої гарантується статтею 36 Конвенції ООН про права дитини. Його небезпека полягає у посяганні на волю дитини, її честь, гідність, фізичне і психічне здоров’я.

Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за використання дитини для занять жебрацтвом за такими нормами:

1) експлуатація дитини, як примусове втягнення у зайняття жебрацтвом (стаття 149);

2) експлуатація малолітніх дітей для випрошування допомоги у сторонніх (стаття 150-1);

3) залучення до жебрацтва неповнолітніх осіб (стаття 304).

Види кримінального покарання за використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом за статтею 150-1 КК України:   

  • батьків або осіб, які їх замінюють — обмеження волі на строк до 3 років або позбавленням волі на той самий строк;
  • сторонніх осіб — обмеження волі на строк до 5 років або позбавленням волі на строк від 3 до 8 років:
  • за використання чужої дитини;
  • за застосування насильства чи погрози його застосування щодо дитини;
  • особа раніше притягувалася за порушення статей 150, 303 або 304 КК України;
  • за повторне вчинення даного злочину;
  • за попередньою змовою групою осіб;
  • вчинення зазначених вище дій організованою групою, а також якщо дитині спричинені середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження — позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

Види кримінального покарання за втягнення дітей у жебрацтво за статтею 304 КК України:   

  • втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми — карається позбавленням волі на строк від 3 до 7 років;
  • ті самі дії, вчинені щодо малолітньої дитини батьками, вітчимом, мачухою, іншими законними представниками — караються позбавленням волі на строк від 4 до 10 років.

Види кримінального покарання за торгівлю людьми з метою експлуатації дитини, як примусове втягнення у зайняття жебрацтвом за статтею 149 КК України – залежно від умов та обставин різні частини статті передбачають позбавлення волі на строк від 5 до 15 років з можливою конфіскацією майна.

Адміністративне стягнення може загрожувати законним представникам дитини, якщо буде встановлено, що дитина жебракує за власною ініціативою, або залишилася без засобів для існування, або через неналежне виховання (стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення — невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей).

Використання дитини для заняття жебрацтвом є підставою для позбавлення батьків батьківських прав відповідно до пункту 5 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України.

Як допомогти дитині, яка жебракує?

В умовах збройної агресії рф зростають ризики потрапляння дітей у жебрацтво. Тож будьте небайдужими: якщо ви бачите дитину, яка просить милостиню, не залишайтеся осторонь. Дзвінок до правоохоронних органів та гарячі лінії служб підтримки може стати першим кроком до її порятунку.

Алгоритм дій:

  1. Якщо ви стали очевидцем, як дитина жебракує, не підходьте до неї, щоб не налякати, а викликайте поліцію і зателефонуйте до служби у справах дітей.
  2. Поліція зобов’язана встановити особу дитини та батьків або осіб, які їх замінюють, і налагодити взаємодію із службою у справах дітей з цього питання. Після чого відбуваються можливі слідчі дії й розшук підозрюваних осіб, які можуть бути причетними до експлуатації дитини.
  3. Зателефонуйте на цілодобову, безкоштовну урядову Гарячу лінію з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей за номером 1547.   

Якщо компетентні органи не відреагували на ваше звернення, невідкладно звертайтеся на гарячу лінію Омбудсмана:

  • гаряча лінія 0 800 50 17 20 – у межах України;
  • 044 299 74 08 – для дзвінків з-за кордону;
  • електронна адреса – hotline@ombudsman.gov.ua.