07/04/2025 11:21

Влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку й піклування родичів під час воєнного стану

Право дитини на виховання в сімейному оточенні є визначальною віхою її зростання і гармонійного розвитку. Через збройну агресію РФ проти України, запровадження правового режиму воєнного стану діти потребують не лише фізичної безпеки, а й посиленої емоційної підтримки. Уряд спростив процедуру влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку/піклування родичів та інших близьких, зокрема хрещених батьків.

Відповідні доповнення були внесені до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою уряду від 24.09.2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини».

Згідно з пунктом 79 відповідного Порядку, родичі дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, або особи, які стали хрещеним батьком/матір’ю дитини до моменту набуття нею такого статусу, подають службі у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем виявлення дитини спрощений пакет документів. До нього входять:

  • заява;
  • копія паспорта громадянина України;
  • документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною;
  • довідки від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку;
  • довідка про наявність чи відсутність судимості, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника або через Портал “Дія”.

Якщо отримати довідку про наявність чи відсутність судимості неможливо, кандидат в опікуни, піклувальник може подати заяву про відсутність притягнення його до кримінальної відповідальності. Якщо подана інформація виявиться недостовірною, опіку, піклування можуть скасувати протягом місяця.

Під час дії воєнного стану родичі, хрещені батьки, які беруть під опіку/піклування дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, можуть не проходити курс навчання з виховання таких дітей у центрі соціальних служб.

Подати заяву, щоб стати кандидатом в опікуни, піклувальники, можна також на порталі «Дія».

Нагадуємо, що у разі порушення органами державної влади або органами місцевого самоврядування прав дитини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.