04/06/2024 16:08

Використання штучного інтелекту: переваги та ризики. Рекомендації Уповноваженого.

Мінцифри та Міносвіти презентували проєкт рекомендацій для закладів освіти. Його мета – ознайомити вчителів із правилами безпечної та ефективної інтеграції штучного інтелекту (ШІ) в системі освіти.  

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, підтримав позицію, що ШІ може революційно змінити українську освіту. Проте потрібно також звернути увагу на етичні та правові аспекти щодо його використання. 

Робота ШІ може провокувати низку проблем, зокрема неправомірне або помилкове використання конфіденційної інформації про людину, особливо, якщо це стосується дітей. 

Тому всі, хто працює з ШІ, повинні запровадити заходити, щоб робота таких технологій була безпечною та відповідала положенням українського законодавства та міжнародним стандартам.  

Уповноважений рекомендує звернути увагу на чотири рівні захисту прав людини під час використання систем ШІ: 

1. Захист персональних даних, зокрема від надмірного втручання в приватне життя людини;

2. Захист від упередженого ставлення та дискримінації; 

3. Захист від небезпечних або неефективних систем;

4. Захист від автоматизованого ухвалення рішення. 

«Україна повинна прагнути до єдиних стандартів захисту прав і свобод людини в умовах розвитку технологій та кіберпросторі в цілому!» – наголосив Дмитро Лубінець.

Тому ратифікація «Рамкової конвенції Ради Європи про штучний інтелект і права людини, демократію та верховенство права» стала б важливою частиною створення належної правової бази для регулювання технологій штучного інтелекту в Україні.