15/05/2025 16:08

Відвідування Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області

Команда Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Миколаївській області (далі – Представництво) здійснила відвідування Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області (далі – суд).

Під час відвідування вивчались питання забезпечення доступу громадян до правосуддя, умови перебування відвідувачів у суді, утримання підсудних, а також доступність приміщень суду для осіб з інвалідністю.

З боку керівництва суду, представникам групи НПМ забезпечено реалізацію права на безперешкодне потрапляння до місця несвободи.

Об’єкт відвідування є судом першої інстанції, в якому розглядаються справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності, а саме: цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку передбачених процесуальними законами.

Суд розміщений в окремій двоповерховій будівлі. У будівлі суду облаштовано два входи/виходи – основний (центральний) та службовий (конвойний).

Вхід до приміщення суду обладнаний пандусом для маломобільних груп населення та кнопкою виклику працівника суду, що перебуває в справному технічному стані.

При вході до приміщення суду розміщено пост співробітників Служби судової охорони, що забезпечують пропускний режим та здійснюють реєстрацію відвідувачів суду, громадський порядок і захист усіх учасників судового процесу. Наявний стаціонарний металодетектор арочного типу. Ведеться відеоспостереження на вході до суду, по периметру приміщення, у вестибюлі на 1-му та 2-му поверхах.

У приміщеннях суду встановлені інформаційні стенди з наявною інформацією про графік прийому громадян, телефони гарячих ліній Державної судової адміністрації України, надання безоплатної правової допомоги, правила та обов'язки учасників судових процесів, способами зв'язку з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини тощо.

За результатами відвідування виявлено наступні порушення прав людини:

  • у приміщенні суду не обладнано камери для обвинувачених (підсудних), засуджених осіб, а також приміщення для розміщення особового складу варти;
  • відсутній спеціальний санвузол для обвинувачуваних (підсудних), засуджених;
  • обвинувачені (підсудні), засуджені не мають доступу до чистої питної води;
  • відсутній ізольований маршрут конвоювання обвинувачених (підсудних), засуджених від камер до залу судових засідань;
  • відсутність підйомника або ліфту практично унеможливлює доступ особам з інвалідністю до приміщень суду, які розташовані на другому поверсі;
  • відсутня кімната для роботи адвоката, що позбавляє права обвинувачених (підсудних), засуджених на конфіденційне побачення з адвокатами;
  • у будівлі суду відсутнє найпростіше укриття, яке має забезпечувати можливість безпечного перебування населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Окрім цього, виявили порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2–40:2018 «Інклюзивність будівель та споруд. Основні положення», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.11.2018 № 327.

За результатами моніторингового відвідування буде складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків та скеровано до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • за номерами телефонів: 0 800 501 720; 044 299 74 08.