03/10/2023 09:54

Відвідування Вижницького районного суду Чернівецької області для виконання функцій національного превентивного механізму

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Віктор Лопачук та Аліна Пітей-Маляр здійснили відвідування Вижницького районного суду Чернівецької області з метою перевірки забезпечення прав осіб, які примусово тримаються за судовим рішенням або рішенням адміністративного (правоохоронного) органу, підсудних/засуджених, умов доступності правосуддя та перебування осіб у суді, тощо.

Під час відвідування встановлено, що будівля суду не повною мірою відповідає вимогам для забезпечення прав учасників судового процесу. У суді є 4 зали судових засідань, з яких 2 для розгляду кримінальних проваджень.

У суді немає кімнати для окремого спілкування утримуваних примусово осіб, підсудних/засуджених із захисниками, чим не дотримується їхнє право на конфіденційне спілкування. Такий контакт між учасниками процесу проводиться у залі судового засідання, яка обладнана відеокамерами, внаслідок чого не забезпечується дотримання принципу конфіденційності, оскільки йде відкрита відеозйомка й повна фіксація зустрічі, змісту документів, якими користуються підозрюваний, обвинувачений, захисник, інші особи, тощо.

Європейський суд з прав людини сформував практику згідно із якою, порушення конфіденційності спілкування між клієнтом і адвокатом варто вважати перешкоджанням права на отримання правової допомоги.

Також встановлено, що приміщення суду не повною мірою відповідає нормам законодавства, яке регулює порядок конвоювання таких осіб, їх утримання та інше.

Приміщення камер в залі судових засідань не відповідають нормативній площі 4 мна одну особу, відповідно до вимог ДБН.

Будівля суду взагалі не обладнана спеціальним санвузлом для осіб, які примусово тримаються, підсудних/засуджених, таке санітарне приміщення є загальним для усіх осіб (відвідувачів та працівників суду, охорони).

Заїзд спеціального автотранспорту конвойної служби, посадка (висадка) примусово утримуваних осіб проводиться із окремої огородженої та закритої території заднього двору суду, з під відкритого зовнішнього навісу, що є спорудою загального користування.

Також не передбачено окремого ізольованого маршруту для підсудних (засуджених) від місця висадки до залів судових засідань, для слухання кримінальних проваджень. Супровід таких осіб відбувається по приміщенням загального користування (коридорам суду), які не обладнані кнопками звукової сигналізації.

Потребують покращення умови і виконання робіт у сфері маломобільності, особливо з питань доступу до залів судових засідань, які розташовані на другому поверсі.

Варто зазначити, що у Суді здійснюються заходи щодо інформаційно-роз’яснювальної роботи. Зокрема, у загальнодоступному місці розміщені стенди, довідкові матеріали з різних питань, зразки процесуальних документів.

Завчасно, до початку судового засідання, ув’язненій особі вручають бюлетень та пам’ятку із змістом і роз’ясненням її процесуальних прав.

З метою усунення виявлених порушень, Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вирішується питання про направлення до компетентних органів звіту про результати моніторингу.

Нагадуємо, у разі порушення прав, можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;      

- зателефонувати на гарячу лінію: 0800 50 17 20.