25/07/2025 16:16

Відвідування стаціонарного догляду для постійного та тимчасового проживання КУ «Територіальний центр надання соціальних послуг» Катлабузької селищної ради

Для виконання функцій національного превентивного механізму 18 липня 2025 року група НПМ у складі представника Уповноваженого в Одеській області Марії Попової, головного спеціаліста Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Тетяни Тихоненко, регіональних координаторів взаємодії з громадськістю Сергія Фісюкова та захисту прав національних меншин (спільнот) Олексія Жука здійснили відвідування стаціонарного догляду для постійного та тимчасового проживання комунальної установи «Територіальний центр надання соціальних послуг» Катлабузької (Суворовської) селищної ради Ізмаїльського району Одеської області (далі – відділення стаціонарного догляду).

Відділення стаціонарного догляду розраховане на стаціонарне перебування 23 осіб. На момент відвідування у закладі перебувало 23 підопічних (10 жінок та 13 чоловіків) із них 6 осіб з інвалідністю (є лежачі хворі, які не мають статусу осіб з інвалідністю), з них 1 внутрішньо переміщена особа.

Під час відвідування закладу група НПМ ознайомилась з умовами проживання, облаштуванням житлових приміщень, харчуванням, організацією культурного дозвілля, рівнем надання медичних послуг.

Групою НМП виявлено, що підопічні користуються власними речами, мають доступ до ліжок протягом дня та можуть вільно пересуватися інтернатом та територією закладу. Заклад забезпечений місцем для проведення дозвілля та прогулянок на свіжому повітрі.

Підопічні мають змогу відвідувати кімнату перегляду телебачення.

Скарги та заяв на неналежні умови перебування за час відвідування – не надходили.

Водночас, за результатами відвідування установи виявили наступні порушення, зокрема:

  • наявні підопічні, у яких відсутні документи, що посвідчують особу;
  • право на достатній життєвий рівень:
  • не дотримано санітарних норм у роботі харчоблоку (приготування їжі відбувається у віддаленому приміщенні та привозиться до відділення, в холодильниках відсутнє маркування продуктів, продукти розміщенні хаотично, тощо);
  • відсутність захисних споруд (укриття);

особові справи відносно підопічних ведуться з порушенням вимог чинного законодавства, документи накопичуються хаотично без дотримання вимог Закону України «Про захист персональних даних».

Зафіксовано порушення права осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення:

  • на доступність (наявні пороги більш-ніж 2 см та устаткування для самостійного прийняття гігієнічних процедур);
  • особи з інвалідністю частково забезпечені засобами для пересування (кріслами-колісними, палицями, милицями та стільцями для проведення санітарно-гігієнічних процедур)на охорону здоров’я та медичну допомогу:
  • у закладі відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики;
  • відсутній холодильник для зберігання лікарських засобів, виявлені протерміновані ліки;
  • медична документація ведеться з порушенням вимог чинного законодавства та не всі підопічні отримують медичні послуги за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, оскільки у них відсутні декларації з сімейним лікарем;
  • у осіб з інвалідністю відсутні індивідуальні плани реабілітації;
  • відповідно до медичних документів підопічних не можливо визначити коли останній раз вони проходили плановий медичний огляд профільними лікарями.
  • з наявних культурно-дозвільних заходів – лише перегляд телевізору, який знаходить в їдальні;

З метою усунення виявлених недоліків до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • за номерами телефонів: 0 800 501 720; 044 299 74 08