25/04/2025 11:03

Відвідування місць несвободи Хмельницької області

З 22 по 24 квітня 2025 року працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадських організацій за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй здійснили «кластерне» відвідування місць несвободи Хмельницької області з метою запобігання катуванням та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.

Відвідуваннями були охоплені місця несвободи пенітенціарної системи, соціальної та правоохоронної сфер, заклади охорони здоров’я. Представникам груп НПМ було надано безперешкодний доступ до всіх приміщень, розташованих на територіях місць несвободи, та службової документації.

У відвіданих місцях несвободи керівниками вживаються заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються.

Серед відвіданих місць несвободи: державна установа «Замкова виправна колонія (№ 58)», медична частина № 58 філії Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Хмельницькій області, Кушнирівський будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, ізолятор тимчасового тримання № 3 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради, Лонковецький психоневрологічний інтернат, Хмельницьке районе управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області, Зяньковецький психоневрологічний інтернат.

Відмічені позитивні тенденції у питаннях додержання прав і свобод людини і громадянина, зокрема:

З моменту попереднього відвідування Лонковецького ПНІ усі порушення усунуті: відремонтований харчоблок закладу, підопічні з інвалідністю забезпечені необхідними засобами індивідуальної реабілітації, ортопедичним взуттям, кнопками виклику персоналу тощо. Налагоджена робота з організації денної зайнятості для підопічних, медична частина закладу працює відповідно до норм чинного законодавства.

У відвіданому Хмельницькому РУП ГУНП в Хмельницькій області та ізоляторі тимчасового тримання наявна інформаційна підсистема «Custody Records» для запобігання незаконному затриманню осіб та неналежному поводженню з ними. Окрім цього, у 2024 році завершили капітальний ремонт ізолятора, у зв’язку з чим умови тримання затриманих в цілому приведені до міжнародних стандартів.

Також завершені ремонтні роботи в Хмельницькому РУП ГУНП в Хмельницькій області, зокрема обладнали кімнату для затриманих, кімнати для проведення слідчих дій, кімнату для конфіденційного побачення захисника із затриманою особою, створені умови для маломобільних груп населення тощо.

Керівництвом державної установи «Замкова виправна колонія (№ 58)» організовано проведення ремонтних робіт для підтримання у належному стані приміщень відділень соціально-психологічної служби та лазне-прального комплексу установи.

Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» забезпечене новим обладнанням, що позитивно впливає на якість та своєчасність надання необхідної медичної допомоги пацієнтам. Також проводиться психологічна реабілітація пацієнтів за допомогою каністерапії (лікування за допомогою собак).

Поряд з цим, за результатами відвідувань встановлено ряд суттєвих недоліків, які призводять до порушення прав людини і громадянина. Лише незначна частина з них:

100 відсотків будинків та споруд державної установи «Замкова виправна колонія (№ 58)» не обладнано системою протипожежного захисту. Окремі камери для тримання засуджених до довічного позбавлення волі знаходяться в неналежному санітарно-гігієнічному стані, відсутній доступ засуджених до питної води, зафіксовано  низький рівень освітлення камер. Окрім того, деякі особи, засудженні до довічного ув’язнення, утримуються одноосібно тривалий час. Будівлі та територія установи не у повному обсязі обладнані відеокамерами.

У житловому корпусі Зяньковецького ПНІ не функціонує пожежна сигналізація, також у Кушнирівському будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю не працюють датчики пожежної системи, що може становити загрозу життю підопічних у разі надзвичайних ситуацій.

У приміщенні Хмельницького міськрайонного суду відсутній ізольований маршрут конвоювання, а також порушені вимоги щодо кількості камер для підсудних.

У ході відвідування Хмельницького РУП встановлено, що в деяких протоколах про затримання не зазначається час закінчення процесуальних дій, відсутня відео фіксація таких дій, відсутня інформація про фактичне місце затримання.

У медичній частині № 58 філії Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» не організоване проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами в наслідок вживання психоактивних речовин. У медичній частині залишаються вакантними посади лікаря-психіатра та клінічного психолога, що значно ускладнює надання належної медичної допомоги засудженим особам. Також під час вивчення медичної документації встановлено, що не усі випадки тілесних ушкоджень у засуджених осіб документуються належним чином.

З метою усунення виявлених порушень та попередження їх у майбутньому Уповноваженим будуть направлені акти реагування у визначеному порядку.