27/01/2025 17:23

Відвідування КУ «Мукачівський психоневрологічний інтернат»

Для виконання функцій національного превентивного механізму в межах реалізації проєкту «Регіональні групи національного превентивного механізму» представники громадських організацій 22 січня 2025 року здійснили повторне відвідування Мукачівського психоневрологічного інтернату.

Заклад розрахований на перебування 126 осіб. На день відвідування у закладі перебувало 116 підопічних, з яких 13 чоловіків і 103 жінок.

Відповідно до наданої адміністрацією закладу інформації у ПНІ перебуває 51 підопічний, які визнані у судовому порядку недієздатними та 1 обмежено дієздатним; над 34 особами опіку здійснює заклад, 18 підопічним призначено інших опікунів.

Під час відвідування Мукачівського ПНІ члени регіональної групи НПМ ознайомились з умовами проживання, організацією харчування, рівнем медичного забезпечення підопічних.

Група НПМ відмітила позитивні зміни у діяльності закладу, а саме проведені ремонтні роботи у житловому корпусі. На інформаційних стендах інтернату доступна інформація про права і обов’язки підопічних, адреси і контактні дані посадових осіб, до яких підопічні та персонал можуть звернутися у разі порушення їх прав, а також інформація про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Адміністрація закладу забезпечила регіональній групі НПМ безперешкодний доступ до всіх приміщень установи.

Санітарний стан кімнат, постільної білизни та одягу підопічних задовільний.

Водночас під час відвідування група НПМ виявила недоліки, що можуть призвести до порушення прав підопічних, зокрема:

  • ­Право на охорону здоров’я та медичну допомогу. Заклад не має ліцензії на здійснення господарської діяльності з медичної практики. В ПНІ медична документація ведеться з порушенням норм чинного законодавства. В закладі з 2022 року не організовується проходження підопічними щорічних медичних оглядів вузькопрофільними спеціалістами. Заклад не дотримує законодавчо встановлених вимог щодо здійснення регулярного гематологічного контролю підопічним, які приймають антипсихотичні препарати (клозапін). Індивідуальні програми реабілітації в закладі ведуться формально і не враховують індивідуальні потреби підопічних у реабілітаційних заходах.
  • Право на приватність. У підопічних, які відносяться до маломобільних груп населення (в тому числі ліжкових хворих) відсутні туалетні стільці (замість них використовуються пластикові відра); в кімнатах, в яких проживає двоє і більше підопічних, відсутні ширми для забезпечення приватності під час проведення санітарно-гігієнічних процедур, окрім того, відсутні перегородки в туалетних кімнатах на першому поверсі.
  • Адміністрацією закладу не виконуються повною мірою опікунські обов’язки (не ведеться облік використання сум пенсій, нарахованих відповідно до законодавства недієздатним особам, опікуном яких визначено директора  ПНІ).
  • Право на якісне харчування. У закладі відсутнє перспективне і дієтичне меню. Не організоване місця для харчування для маломобільних та ліжкових хворих (через відсутність приліжкових столиків деякі підопічні змушені приймати їжу в коридорі).
  • Безбар’єрний простір. В установі відсутні поручні у коридорі, ванній і туалетній кімнатах на першому поверсі, якими користуються  підопічні, які відносяться до маломобільних груп населення. Відсутні пандуси в укритті, що ускладнює процес евакуації маломобільних підопічних без сторонньої допомоги.
  • Право на повагу до приватного і сімейного життя. Відсутня окрема кімната (облаштоване місце) для конфіденційного спілкування підопічних з їх рідними, натомість такі побачення з відвідувачами відбуваються на прохідній, або в альтанках.
  • Право на вільний розвиток своєї особистості. В закладі не  організоване дозвілля для підопічних: відсутня зайнятість підопічних протягом дня, відсутні культурно-дозвіллєві та фізкультурно-оздоровчі заходи (дозвілля обмежується переглядом телепередач). Відсутні журнали і плани культурно-дозвіллєвої роботи з підопічними.

За результатами відвідування до Мукачівського психоневрологічного інтернату, а також компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та рекомендації щодо усунення виявлених порушень та недопущення їх у подальшій діяльності закладу.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.