25/07/2025 16:02

Відвідування Кобеляцького районного суду Полтавської області для виконання функцій НПМ

У межах реалізації національного превентивного механізму 23.07.2025 працівниками регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Ларисою Кармазін-Денисенко, Максимом Герасименком, представниками громадської організації Вірою Яковенко та Валерієм Грець, здійснено планове відвідування Кобеляцького  районного суду Полтавської області (далі – суд).

Мета відвідування – перевірка доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

У приміщенні суду встановлено інформаційні стенди з наявною інформацією про графік прийому громадян, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів, тощо.

Штатна чисельність працівників суду – 25 осіб, у тому числі суддів – 5.

Суд розміщено у двоповерховій будівлі. Вхід до центрального входу у будівлю суду обладнано пандусум.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області, якими ведеться перевірка та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду.

У суді облаштовано 1 судову залу для розгляду цивільних справ та 2 судових зали для розгляду кримінальних справ з облаштованим боксом з органічного скла. Усі зали технічно оснащені для проведення судових процесів онлайн.

Слід відзначити, що у приміщенні суду наявне протирадіаційне укриття, обладнано огороджену стоянку для заїзду спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) обвинувачених (підсудних), засуджених, наявне окреме приміщення для підсудних (засуджених) та конвою.

Проте, за результатами відвідування було виявлено порушення прав людини в суді:

  • відсутня кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що позбавляє цих осіб права на конфіденційне побачення з адвокатами (спілкування із захисником відбувається лише в залі суду через загородження у присутності конвою у межах досяжності слуху та/чи учасників судового засідання);
  • відсутня автоматична система пожежної сигналізації;
  • у приміщенні суду наявний лише один санітарний вузол, що використовується для працівників суду, відвідувачів, підсудних.

За результатами моніторингового відвідування буде складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків та скеровано до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • за номерами телефонів: 0 800 501 720; 044 299 74 08.