05/05/2025 17:21

Відвідування Білоцерківського міськрайонного суду Київської області

На виконання функцій національного превентивного механізму працівники Відділу сприяння роботі регіональних представництв Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 01.05.2025 здійснили відвідування Білоцерківського міськрайонного суду Київської області.

Мета відвідування – перевірка доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

У приміщенні суду встановлено інформаційні стенди з наявною інформацією про графік прийому громадян, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів тощо.

Штатна чисельність суддів – 26, фактична чисельність суддів – 20 (один перебуває у відпустці для догляду за дитиною).

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюються працівниками Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області, які ведуть перевірку та реєстрацію пропуску осіб до приміщення суду.

Суд функціонує у двох окремих будівлях: в одній розглядаються цивільні та адміністративні справи, в іншій — кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення. У суді облаштовано 4 судових залів для розгляду кримінальних справ, які обладнані боксами з органічного скла. Усі зали технічно оснащені для проведення судових процесів онлайн.

За результатами відвідування виявлено такі порушення прав людини в суді:

  • зовнішні сходи були позначені тактильними (рифленими) та контрастно забарвленими попереджувальними смугами, розташованими перпендикулярно до напрямку руху перед сходами, однак наразі ці елементи втратили свою видимість і рельєфність через зношення, що не відповідає вимогам щодо забезпечення прав учасників судових процесів та архітектурної доступності;
  • у приміщенні суду наявний санітарний вузол, що використовується відвідувачами і не обладнаний відповідно до встановлених будівельних норм для маломобільних груп населення (осіб з інвалідністю);
  • відсутня кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що позбавляє цих осіб права на конфіденційне побачення з адвокатами;
  • під час огляду приміщення суду виявлено вогнегасники з простроченим терміном технічної повірки, що є порушенням вимог пожежної безпеки.

За результатами моніторингового відвідування буде складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків та скеровано його до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08