22/09/2022 14:10

Уповноважений взяв участь у Комітетських слуханнях Парламенту, присвячених питанням деокупації та реінтеграції тимчасово окупованого Криму

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець взяв сьогодні участь у стінах українського Парламенту в Комітетських слуханнях на тему: «Деокупація та реінтеграція ТОТ Криму та міста Севастополя: нові виклики в умовах широкомасштабної збройної агресії РФ проти України».

На початку заходу Омбудсман поінформував присутніх про підготовку дискусії з національними інституціями з прав людини різних країн в рамках Кримської платформи наприкінці жовтня 2022 року та запросив до участі.

«Протягом всіх цих років Росія використовувала український Крим як воєнний плацдарм для своєї загарбницької політики. Країна-окупант нарощувала та продовжує нарощувати воєнну присутність на півострові: перекидає військову техніку, розміщує там особовий склад, укріплює Чорноморський флот, постійно проводить військові навчання», - сказав Дмитро Лубінець.

За його словами, в 2014 році світ та Україна не були готові дати відсіч Росія, світ думав, що Крим - це винятково проблема України, а у 2022 році, коли російські військові кораблі заблокували вихід зерна з портів, світ опинився на межі голоду і зрозумів, що питання Криму - це питання всіх країн, для яких цінні людські життя.

Як повідомив Уповноважений, на даний час на ТОТ Криму незаконно переслідуються за політичними, релігійними мотивами понад 140 громадян України, з яких більше 100 - кримські татари. Переслідувань зазнають незалежні журналісти, громадські діячі. 131 людина ув’язнена, зокрема 95 кримських татар. Це, зокрема, Олег Приходько, Владислав Єсипенко, Ірина Данілович, Богдан Зіза, Наріман Мемедемінов, Сервер Мустафаєв та інші.

«Буквально вчора так званий «Верховний суд Криму» оголосив вирок заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу. Його засудили до 17 років позбавлення волі. Також до 15 і 13 років позбавлення волі засуджені брати Ахтемови – Асан та Азіз, відповідно. Усіх трьох затримали наприкінці минулого року та звинувачують у диверсіях. Провину «доводили» шляхом тортур із застосування електричного струму. Проте нам відомо, що саме проукраїнська позиція цих людей стала справжньою причиною судилища», - заявив Дмитро Лубінець.

Уповноважений висловив особливе занепокоєння і потужною політикою мілітаризації дітей в Криму, що є порушенням Конвенції ООН з прав дитини. Так зване «військово-патріотичне виховання» росіяни починають ще з дитячого садка, потім у школах, кадетських класах, загонах «Юнармії», військово-патріотичних таборах.

«Від початку повномасштабного вторгнення Крим почали використовувати як хаб для незаконного вивезення українців з тимчасово окупованих територій материкової частини України. Окупаційна влада ТОТ АР Крим примусово переселила до РФ понад 500 тисяч українців, зокрема 121 тисячу дітей. При цьому українцям видають документи, які забороняють залишати російські регіони протягом двох років. Після цього наших громадян відправляють до депресивних регіонів РФ: у північні області та на острів Сахалін», - повідомив Уповноважений.

Водночас, за його словами, на тимчасово окупованому півострові виникла гостра проблема з отриманням своєчасних медичних послуг цивільним населенням. Деякі лікувальні заклади, особливо на півночі Криму, були перетворені на воєнно-польові шпиталі для поранених та травмованих військових армії окупанта. Аналогічна ситуація і в місті Севастополь, куди звозять російських військових. Медичні заклади не можуть впоратися з таким навантаженням, катастрофічно не вистачає крові. У зв’язку з цим активно ведеться примусова кампанія донорства крові на ТОТ Криму.

«Це лише невелика частина тих жахливих порушень прав людини на території тимчасово окупованого Криму, про які нам стало відомо. Я переконаний, що після деокупації півострова на нас чекає дуже багато роботи. І я, як Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, готовий докладати всіх зусиль в межах своїх повноважень, або пришвидшити цей процес. Впевнений, що незабаром жителі Криму знову будуть під захистом міжнародного права і законів України та зможуть відчути себе по-справжньому вільними людьми», - наголосив Дмитро Лубінець.

Уповноважений висловив вдячність Комітету Верховної Ради України з прав людини, Представництву Президента України в Автономній Республіці Крим за плідний діалог, спрямований на захист прав людини в умовах окупації.