15/02/2022 17:55

Уповноважений: Верховна Рада України ухвалила закони в сфері захисту прав людини

Народні депутати підтримали в другому читанні й в цілому Закон України «Про внесення змін до статі 161 Кримінального кодексу України для реалізації положень Закону України «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні» (№5110), метою якого є запровадження кримінальної відповідальності за прояви антисемітизму.

Результати моніторингу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини свідчать про те, що під час розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із дискримінацією за будь-якими ознаками, правоохоронними органами не завжди враховуються ймовірні мотиви нетерпимості, що призводить до уникнення правопорушниками відповідальності.

Омбудсман переконана, що внесення до статті 161 Кримінального кодексу України нового складу кримінального правопорушення - «прояви антисемітизму» дасть змогу забезпечити належну кваліфікацію злочинів на ґрунті етнічної приналежності та захист прав потерпілих на належне досудове розслідування та покарання винних осіб.

Парламент ухвалив закон щодо удосконалення пенсійного законодавства (№ 4668). Відтепер на законодавчому рівні визначено 1 березня датою проведення щорічної індексації пенсій громадян, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Уповноважений неодноразово наголошувала на необхідності додержання права громадян на щорічну індексацію пенсій у щорічних доповідях про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні.

Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» щодо захисту прав та найкращих інтересів дитини» (№ 5330-1).

Під час аналізу законодавства на предмет додержання прав дитини Уповноваженим виявлено недолік у врегулюванні питання захисту дітей від негативного впливу продукції сексуального чи еротичного характеру. Так, статтею 7 Закону України «Про захист суспільної моралі» передбачено захист неповнолітніх від негативного впливу продукції сексуального чи еротичного характеру. При цьому не враховано тієї обставини, що такого негативного впливу можуть зазнавати діти незалежно від віку, в тому числі й ті, хто не досяг 14 років.

За ініціативи Уповноваженого було розроблено та внесено до Верховної Ради України законопроєкт № 5330-1, реалізація якого дозволить усунути існуючі прогалини в законодавстві та створити умови для забезпечення захисту дітей від негативного впливу продукції сексуального чи еротичного характеру.