24/01/2023 10:36

Уповноважений триматиме на контролі виконання органами влади Державної цільової екологічної програми зняття з експлуатації уранового об’єкта на 2023-2027 роки

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини підтримує схвалену Урядом Концепцію Державної цільової екологічної програми зняття з експлуатації уранового об’єкта на 2023-2027 роки

Кабінет Міністрів України 6 січня 2023 року розпорядженням № 4-р. схвалив Концепцію Державної цільової екологічної програми зняття з експлуатації уранового об’єкта на 2023-2027 роки.

Метою цієї Програми є гарантування безпечного зняття з експлуатації Смолінської шахти шляхом здійснення заходів з її ліквідації, забезпечення екологічної безпеки і зниження рівня забруднення радіонуклідами природного походження до рівня, що не впливає на здоров’я людини та навколишнє природне середовище.

Програмою також передбачено низку заходів, які необхідно забезпечити для її ефективного виконання. До них належать і фінансування з державного бюджету, розробка нормативно-правових актів та підготовка спеціалістів із зняття уранових об’єктів з експлуатації. Участь у виконанні Програми мають здійснювати як центральні, так і місцеві органи виконавчої влади.

Для оцінки результатів виконання цієї Програми затверджено основні екологічні, економічні та соціальні результати.

Основними екологічними результатами виконання Програми є:

- ліквідація поверхневого комплексу шахти та дезактивація технологічного обладнання;

- рекультивація порушених земель площею;

- очищення шахтних вод перед їх скиданням у р. Кільтень;

- ліквідація гірничих виробок;

- ліквідація депресії підземних вод водоносних горизонтів;

- запобігання ризику виникнення аварій і надзвичайних ситуацій;

дезактивація радіаційно-забруднених матеріалів.

Основними економічними результатами виконання Програми є:

- приведення до безпечного екологічного стану земель;

- використання дезактивованого шахтного обладнання для розвитку перспективних родовищ урану.

Основними соціальними результатами виконання Програми є:

- працевлаштування персоналу Смолінської шахти на інших об’єктах комбінату для зниження рівня соціальної напруженості;

- зменшення ризиків опромінювання населення;

- інформування населення про стан навколишнього природного середовища в зоні впливу уранового об’єкта відповідно до законодавства.

Розпорядженням передбачено, що Міністерство енергетики разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади у чотиримісячний строк повинні розробити і подати Кабінетові Міністрів України проект Державної цільової екологічної програми зняття з експлуатації уранового об’єкта на 2023-2027 роки.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини здійснюватиме парламентський контроль щодо стану виконання центральними та місцевими органи виконавчої влади положень цієї Програми.