03/05/2023 19:09

Уповноважений розповів про обмеження роботи медіа, які діють в Україні під час повномасштабної війни

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що відсутність чіткого формулювання правил взаємодії між представниками медіа та Збройними Силами України, закріплених на законодавчому рівні, як свідчать повідомлення, які періодично з’являються в ЗМІ, створюються умови для порушення права на свободу слова.

Водночас загроза зловживання професійними правами журналістів та медіа експертів, які стали на шлях колабораціонізму, а також намагання «рупорів Кремля» проникнути в Україну під виглядом журналістів – змушує державу встановлювати правила та обмеження, які обов’язкові до виконання.

Положення статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачають можливість втручання в діяльність ЗМІ та обмеження поширення певної інформації. Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» та відповідний указ передбачають обмеження свободи слова, визначені статтею 34 Конституції України.

З моменту запровадження в Україні воєнного стану, військові отримали право контролювати роботу преси в межах висвітлення інформації із зони проведення бойових дій. На сьогодні, без відповідного дозволу Міноборони України журналісти не можуть здійснювати свою професійну діяльність на фронті, затверджено перелік інформації, «розголошення якої може негативно вплинути на хід виконання завдань в умовах воєнного стану». 

Також, у 2022 році Особливу частину Кримінального кодексу України було доповнено статтею 114-2 , згідно якої, в умовах воєнного стану, за публікацію неофіційних даних про переміщення зброї чи військових суд може позбавити волі винну особу, якщо дані публікуються для передачі державі-агресору, або якщо публікація мала важкі наслідки.

У березні поточного року командування сил оборони України запровадило нові правила роботи ЗМІ на фронті та у прифронтових районах. Відтепер території прикордоння та областей, в яких ведуться бойові дії, поділені на три зони: в "зеленій" журналістам дозволено працювати вільно, у "жовтій" - тільки у супроводі пресофіцера армії, а в "червоній" - заборонено взагалі.

Уповноважений акцентує, що нові правила спрямовані не на зупинення роботи журналістів, а на правильну організацію роботи, зважаючи на безпекову ситуацію з урахуванням потреб ЗСУ. 

Тож наполегливо закликає дотримуватися правил та рекомендацій щодо безпеки діяльності журналістів у зоні ведення бойових дій і за жодних обставин не нехтувати засобами індивідуального захисту.

«Додаткової уваги потребує надання додаткових гарантій, крім уже існуючих, журналістам та правозахисникам, які не лише висвітлюють події, а й збирають докази воєнних злочинів російських військових. Вони щоденно ризикують своїм життя і здоров’ям, аби донести правду про звірства РФ. Назріло питання щодо додаткового врегулювання на законодавчому рівні гарантій журналіста, які здійснюють висвітлення подій з фронту, із врахуванням норм міжнародного гуманітарного права, яке визначає право журналіста на захист, при цьому не визнаючи його комбатантом», - зазначив Омбудсман.