09/02/2024 18:35

Уповноважений представив Спецдоповідь щодо стану додержання соціальних та економічних прав повнолітніх осіб, які потребують опіки та піклування, в умовах воєнного стану

Повнолітні особи, які потребують опіки та піклування, мають перебувати під соціальним захистом!

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець представив перед Комітетом з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнародних відносин Спеціальну доповідь щодо стану додержання соціальних та економічних прав повнолітніх осіб, які потребують опіки та піклування, в умовах дії правового режиму воєнного стану. До зустрічі також долучилася Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова.

Це перша Спеціальна доповідь з цього напрямку роботи. Коротко про проблемні питання:

- В Україні немає єдиної узагальненої цифри громадян, які потребують опіки та піклування. Дані державних відомств відрізняються.

- Нормативний документ, а саме: правила опіки та піклування, які використовують і сьогодні у своїй роботі органи опіки та піклування, розроблені ще у 1999 році та ґрунтуються на положеннях цивільного кодексу УСРР 1963 року. Цей кодекс втратив чинність! Проте до правил не внесли жодних змін або доповнень.

- У 109 із 1348 територіальних громад відсутні органи опіки та піклування або інформація щодо них не можуть бути надана. Також є дані, які свідчать про те, що органи опіки та піклування не виконують свої повноваження.

- Наразі щорічні звіти про діяльність опікунів або піклувальників не дають можливість оцінити рівень виконання ними своїх обов’язків перед підопічними. Необхідно розробити та затвердити уніфіковану форму звіту.

- Проведення судово-психіатричної експертизи має бути безоплатним. Наразі дані показують, що це не завжди так.

Ознайомитися зі Спецдоповіддю та всіма рекомендаціями Уповноваженого можна тут

Омбудсман України розповів також про кричущий випадок порушення прав недієздатної особи, про який йому стало відомо.

Людина проживає у квартирі 5 років, потрапити до неї не вдалося – недієздатна особа не змогла навіть відчинити двері. Наразі в квартирі немає світла, опалення, води через те, що не сплачували комунальні послуги.

І ніхто не намагався розв’язати це питання!

Омбудсман України вимагає, щоб  відповідні органи терміново на це відреагували.

Також Дмитро Лубінець наголосив, що під час підготовки Спецдоповіді працівники Офісу Омбудсмана здійснили 17 моніторингів, під час яких перевіряли держані інституції. Окрім цього, досліджено питання функціонування органів опіки та піклування за даними 1 348 територіальних громад.

«Щиро радий, що профільний Комітет рекомендував Верховній Раді України включити питання про розгляд цієї Спеціальної доповіді перед Парламентом. Дякую шановним народним депутатам за увагу до цієї важливої теми!», — підсумував Дмитро Лубінець.