21/10/2022 09:40

У Секретаріаті Уповноваженого відбулася робоча зустріч з представниками Координаційного центру з надання правової допомоги

Під головуванням представника Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, Ольги Алтуніної відбулася робоча зустріч з в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги (далі – Центр) Олександром Барановим та першою заступницею директора Центру Оксаною Василякою.

Ольга Алтуніна представила учасників зустрічі з боку Секретаріату Уповноваженого та поінформувала представників Центру про основні напрямки діяльності Уповноваженого в умовах воєнного стану. Зокрема, акцентовано увагу на тому, що з метою посилення спроможності інституції Уповноваженого та забезпечення захисту прав і свобод громадян, які стикаються з негативним впливом збройної агресії РФ проти України, в структурі Секретаріату Уповноваженого утворено окремий підрозділ, який опікується ВПО та громадянами, які постраждали внаслідок тимчасової окупації та збройної агресії проти України; примусово депортованими особами та переміщеними за межі території України; громадянами на тимчасово окупованих територіях.

Представники інших структурних підрозділів окремо поінформували про напрями своєї діяльності у відповідній сфері та системні проблеми, які були виявлені під час розгляду звернень громадян до Уповноваженого.

Олександр Баранов, у свою чергу, зазначив, що на сьогодні в Україні налічується 520 Центрів, в яких працює 1500 юристів. Також до роботи Центрів залучено 8150 адвокатів на договірній основі.

При представленні основних напрямів роботи Центру, Олександр Баранов зауважив, що найбільше громадяни звертаються до Центрів з проблемами, пов’язаними з призначенням/виплатою пенсій, щорічної грошової допомоги до 9 травня, документуванням громадян, зокрема, тих, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях та за кордоном. При цьому, за його словами, значним елементом діяльності Центру є правопросвітницька робота, завдяки якій люди дізнаються про можливість отримання безоплатної правової допомоги.

У підсумку Олександр Баранов зазначив, що система надання безоплатної правової допомоги працює для того, щоб кожна людина мала можливість захистити свої права.

Перша заступниця директора Центру Оксана Василяка зазначила, що не менш важливим напрямом їх діяльності є законодавча робота – внесення пропозицій та/або напрацювання змін до законодавства в усіх сферах прав людини.

У ході зустрічі, зокрема, дійшли згоди щодо:

посилення співпраці між Секретаріатом Уповноваженого та Центром в частині ефективного реагування на виявлені випадки порушення права на захист прав найбільш соціально вразливих категорій осіб, а також захисту прав затриманих осіб, підозрюваних, обвинувачених;

проведення спільних заходів: семінарів, круглих столів, зустрічей, спрямованих на підвищення рівня правової поінформованості громадян щодо захисту своїх прав та отримання безоплатної правової допомоги;

створення робочих груп за напрямами для обговорення системних проблем щодо порушень прав та визначення шляхів їх врегулювання/усунення.

Довідково: детально про функціонування точок доступу системи БПД в умовах воєнного стану можна переглянути за посиланням: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/poshuk-najblyzhchogo-tsentru-ta-dystantsijnyh-pun ktiv/.

Також на сьогодні отримати безоплатну правову допомогу соціально вразливі категорії осіб можуть:

  • звернувшись особисто до одного з місцевих центрів, які утворені та функціонують по всій території України;
  • зателефонувавши на Єдиний телефонний номер системи надання безоплатної правової допомоги tel:0800213103;
  • шляхом подання звернення на електронну пошту одного із місцевих центрів або у месенджері Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Ukraine.Legal.Aid;
  • у приватному чаті телеграм-боту системи надання безоплатної правової допомоги https://t.me/LegalAidUkraineBot;
  • через     мобільний     застосунок     «Безоплатна     правова     допомога» https://onelink.to/pbc5vk.