08/12/2022 09:32

У Рівному відбувся науково-практичний семінар «Актуальні проблеми захисту прав людини в умовах сучасності» з нагоди Міжнародного дня прав людини

Радник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Василь Курилас та працівники Секретаріату Уповноваженого Олександр Сєрих та Ганна Чумак взяли участь у науково-практичному семінарі «Актуальні проблеми захисту прав людини в умовах сучасності» з нагоди Міжнародного дня прав людини, який відзначатиметься 10 грудня. Семінар відбувся на базі Національного університету водного господарства та природокористування (далі – НУВГП).

У семінарі взяли участь директор Навчально-наукового інституту права Валерій Цимбалюк, професорка кафедри конституційного права Євгенія Дуліба, здобувачі вищої освіти бакалаврського та магістерського рівнів спеціальності «Право», учні Рівненського обласного наукового ліцею та Рівненського ліцею «Лідер».

Метою семінару було обговорення ситуації щодо стану захисту прав людини в Україні в умовах воєнного стану, інформування учасників про неухильно зростаючу роль Омбудсмана у сфері захисту та поновлення прав людини, взаємний обмін досвідом та заслуховування наукових доповідей здобувачів вищої освіти Навчально-наукового інституту права при НУВГП.

Василь Курилас поінформував учасників про правовий статус Уповноваженого, суспільні відносини, на які поширюється його компетенція, мету парламентського контролю за додержання конституційних прав громадян, а також виконання Уповноваженим функцій національного превентивного механізму.

Олександр Сєрих повідомив про міжнародні та європейські конвенції у сфері захисту прав людини, ратифіковані Україною, діяльність Європейського суду з прав людини та Міжнародного кримінального суду, а також про невід’ємні права людини (право на життя і безпеку, свободу та особисту недоторканність, заборона катувань, право на справедливий суд тощо), котрі не можуть бути обмежені навіть в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Окремо акцентував увагу на кричущих порушеннях прав людини (права на життя і безпеку цивільних осіб, дітей, права на житло, охорону здоров’я, освіту, права на свободу та особисту недоторканність, права на свободу від катувань, що гарантовані Гаазькими, Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини), які вчиняються РФ та її окупаційними військами під час збройної агресії проти України.

Також під час семінару учасники заслухали наукові доповіді здобувачів вищої освіти щодо захисту прав біженців з України в країнах Європи, практики застосування Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, діяльності ЄСПЛ щодо захисту прав людини.

Учасники заходу мали можливість поставити один одному запитання, обговорити наукові доповіді, а керівництво Навчально-наукового інституту права запропонувало учням закладів середньої освіти вступати до їхнього вишу.