27/05/2022 17:24

У регіональному представництві Уповноваженого в Рівненській області відбулася робоча зустріч щодо дотримання права на професійну правничу допомогу в умовах воєнного стану

Відбулася робоча зустріч регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Рівненській області Олександра Сєрих з представником відділу уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності (з дислокацією в Рівненській області) Управління дотримання прав людини НПУ Інною Березовською та начальником відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Регіонального центру з надання БВПД в Рівненській області Олександром Кузиком.

На зустрічі обговорювались питання, пов’язані з запровадженням в Україні пілотного проєкту з метою оптимізації (та зменшення видатків на їх організацію) процесів прийняття та оброблення регіональними центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги повідомлень про випадки затримання осіб, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 31.08.2021 № 3058/5.

Відповідно до Порядку прийняття і обробки повідомлень, затвердженого вищевказаним Наказом, з 01 лютого 2022 року уповноважені особи регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – РЦНБВПД) у Тернопільській та Чернівецькій областях почали приймати і обробляти повідомлення про затримання осіб, що надходять з усієї території України, крім міста Києва.

У процесу реалізації проєкту, який триватиме до 01.08.2022, на адресу Управління дотримання прав людини Національної поліції України з початку року надходять численні телефонні дзвінки та рапорти поліцейських слідчих підрозділів поліції про перебої в роботі регіональних центрів у Чернівецькій та Тернопільській областях, а також про неможливість додзвонитись на єдиний телефонний номер 0800 213 103 через його перевантаженість.

Внаслідок цього зволікання з поданням інформації суб’єктами затримання до РЦНБВПД у Чернівецькій області становить 2-3 і більше годин від моменту фактичного затримання особи.

Такий стан справ на думку учасників наради призводить до грубого порушення термінів подання повідомлень про затримання, несвоєчасної видачі Центром доручення адвокату для здійснення захисту, зволікання з прибуттям адвоката до місця конфіденційного побачення із затриманою особою - тобто вимог низки нормативно-правових актів (у тому числі ч. 4 ст. 213 КПК України, у якій сказано, що повідомлення повинна бути здійснене «негайно» після фактичного затримання), що регламентують конституційне право особи на захист. Зазначене, у свою чергу, може ставити під сумнів законність затримання, спричинити визнання доказів недопустимими та ухвалення виправдувальних вироків за формальними підставами, у результаті чого винні особи зможуть уникнути передбаченої законодавством відповідальності та мати право на компенсаційні виплати з Державного бюджету України. Практика Європейського суду з прав людини також підтверджує цю позицію.

У ході робочої зустрічі були обговорені шляхи вирішення цієї проблеми.

Отримана у ході робочої зустрічі інформація стане предметом додаткового вивчення працівниками Секретаріату Уповноваженого в рамках моніторингу дотримання прав громадян на професійну правничу допомогу в умовах воєнного стану.