Працівниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму спільно з представниками громадських організацій в рамках моніторингу додержання прав людини у Харківській області при відвідувані державної установи «Диканівська виправна колонія (№ 12)» встановлено факти отримання засудженими виробничих травм при виконанні робіт у ливарному цеху установи.
Інформація про системні порушення трудових прав засуджених у вказаній установі надходила до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця з різних джерел, в тому числі й від засуджених, які відбувають покарання в інших установах.
Слід зауважити, що адміністрацією установи вживалися марні спроби скрити вказані факти, у тому числі шляхом тимчасового невиводу засуджених на роботи з підвищеною небезпекою, «сховати» працівників у відділеннях соціально-психологічної служби, адже ливарне виробництво має багато небезпечних виробничих факторів, які є шкідливими для життя та здоров’я працюючих.
Незважаючи на це, в ході відвідування групою НПМ було здійснено зовнішній огляд засуджених, які працевлаштовані у ливарному цеху установи, та встановлено наявність майже у кожного робітника вказаного цеху значних опіків рук та ніг.
Наявність тілесних ушкоджень пов’язане з тим, що у порушення вимог Правил охорони праці у ливарному виробництві, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 03.11.2014 № 779, працівники, які виконують виробничі завдання у ливарному цеху, не забезпечені спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, які повинні відповідати вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 771.
Одяг та взуття працівників ливарного цеху у більшості випадків виготовлені із синтетичних матеріалів і потрапляння на нього розплавленого металу викликає серйозні опіки.
Окрім цього, на вимогу групи НПМ надати інформацію про зафіксовані факти травматизму на виробництві, адміністрацією установи не було надано жодної інформації, яка б засвідчила реєстрацію отримання засудженими травм при виконанні виробничих завдань.
Акцентуємо увагу, що на законодавчому рівні для осіб, які задіяні на роботах з підвищеною небезпекою, поширюються відповідні соціальні гарантії, зокрема, щодо скороченого робочого часу та підвищеного рівня оплати праці.
Натомість з різних джерел було встановлено, що робочий день засуджених, задіяних до робіт у більшості цехів установи, у тому числі й ливарного, триває з 7.00 до 21.00 години. Це кричущі порушення прав людини, таке собі «трудове рабство»!
З метою усунення вказаних порушень прав людини, а також попередження їх у подальшому, Уповноваженим буде вжито усіх заходів, передбачених законодавством.
Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- на гарячу лінію: 0800501720;
- за тел. 044-299-74-08.