30/12/2024 09:59

Тривають відвідування судів на Сумщині

У межах реалізації національного превентивного механізму працівниками Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представником громадської організації здійснили планове відвідування Шосткинського міськрайонного суду Сумської області.

Під час відвідування встановили, що Суд розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених законом.

Суд розміщений в двоповерховій будівлі. Центральний вхід до будівлі обладнаний бічним пандусом та є кнопка виклику персоналу для маломобільних груп населення. Біля входу у вестибюль розміщена табличка з найменуванням Суду. Працівниками Служби судової охорони здійснюється пропускний режим та охорона Суду.

У приміщенні Суду облаштували вісім залів судових засідань для розгляду кримінальних справ, які обладнані загородженням зі спеціального захисного скла для розміщення підсудних та системою відеоконференцзв’язку для проведення судових засідань (процесуальних дій) у режимі відеоконференції.

Кількість камер для підсудних (засуджених) має бути передбачена, виходячи з розрахунку три камери на кожен зал судових засідань для розгляду кримінальних справ. Проте в Шосткинському суді за наявності восьми залів засідань для розгляду кримінальних справ наявні всього шість камер для підсудних (засуджених) замість двадцяти чотирьох. Підсудних доставляють по маршруту конвоювання відразу у кімнату відведену для роботи адвоката, яка також може призначатись і для здійснення обшуку осіб, що були взяті під варту в залі судових засідань.

Маршрут конвоювання обвинувачених (підсудних), від камери підсудних (засуджених) до залу судових засідань є ізольований, конвоювання здійснюється закритими для сторонніх осіб коридорами, проте на сходах між першим та другим поверхами, не забезпечений системою відеоспостереження.

Приміщення Суду повинно мати доступність для маломобільних груп населення повинна забезпечуватися фізичною можливістю і зручністю потрапляння та пересування об’єктом, проте для потрапляння на другий поверх приміщення не обладнано вертикальним підйомником або ліфтом, у зв’язку з чим маломобільні групи населення, без сторонньої допомоги, не можуть вільно пересуватись всіма приміщеннями суду.

В підвальному приміщенні суду знаходиться укриття.

Не зважаючи на заходи, вжиті керівництвом суду для забезпечення належного доступу до правосуддя, під час відвідування групою НПМ встановлено факти порушень прав людини та недоліки, що потребують вжиття заходів реагування і усунення причин та умов, що їм сприяють.

За підсумками моніторингового відвідування складено звіт та планується направлення відповідних актів реагування для усунення виявлених недоліків та вжиття необхідних заходів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.