12/06/2024 14:30

Шлях гідності: захист прав людини в умовах військового стану на Полтавщині

11 червня Представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області провело обласний форум, в рамках якого відбулося представлення щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році.

Участь у заході взяли понад 200 представників органів державної влади, місцевого самоврядування, установ і організацій, депутати Верховної Ради України та представники міжнародних та громадських організацій.

На початку заходу з вітальним словом до присутніх звернувся Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, та зазначив, що вже як одинадцятий рік триває жорстока війна, яку оголосила росія, а система захисту прав людини потребує трансформації та розвитку.

«Наша інституція точно не стоїть на місці, попри трагедію, біль і розпач ми всі не просто вчимося жити в цих реаліях ми згуртовуємось, змінюємось, рухаємо країну вперед, кожен Українець та кожна Українка роблять все можливе щоб наблизити перемогу!» - наголосив Омбудсман України.

Представник Уповноваженого у Полтавській області Владислав Носенко під час представлення щорічної доповіді зазначив, що це друга Щорічна доповідь, яку Уповноважений презентує на посаді. І перша, яка охоплює повний рік. Підґрунтям для її створення стали 95 796 звернень (42 485 – у 2022 році).

У доповіді була представлена статистика звернень із кожного регіону України, з яких надходили до Офісу Омбудсмана України. Полтавська область доволі активно зверталася до Уповноваженого, адже 3400 звернень надійшло до Уповноваженого від жителів Полтавської області. Ключовими категоріями заявників у 2023 році були члени родин військовослужбовців, ВПО, представники родини в інтересах третьої особи, військовослужбовці та особи з інвалідністю.

«За рік вдалося поновити права для 54 149 осіб, опрацювати 2 731 проєкт нормативно-правових актів, здійснити 3 148 моніторингових візитів!», – повідомив Дмитро Лубінець. На Полтавщині здійснено 211 моніторингових візитів і це є одним з найвищих показників в країні та дає змогу ефективно виявляти порушення прав людини у регіоні.

Також у Щорічній доповіді окреслена робота Офісу Омбудсмана України щодо реалізації пункту 4 Української Формули миру, що передбачає повернення депортованих та примусово переміщених дітей, безумовне звільнення незаконно утримуваних цивільних осіб та звільнення військовополонених.

Щорічна доповідь Уповноваженого була підготовлена за підтримки проєкту «Права людини для України: Фаза ІІ», який впроваджується UNDP в Україні за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Окрім того, під час заходу відбулися панельні дискусії щодо взаємодії з регіональним представництвом Уповноваженого у Полтавській області та стану дотримання прав людини територіальними громадами Полтавської області.

Також представники органів державної влади поділилися досвідом та обговорили напрацювання в сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина діяльності контролюючих органів.

Наприкінці заходу відбулася і презентація діяльності Експертної ради при Представнику Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області.

Підсумовуючи Владислав Носенко подякував присутнім за їх активну участь у обговоренні проблемних питань у сфері дотримання прав людини та зацікавленість у щорічній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році.

Це захід відбувся за підтримки проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною», що фінансується Урядом Японії та впроваджується UNDP в Україні. Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди Уряду Японії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН.

Ознайомитися з доповіддю можна за посиланням.