13/07/2023 11:16

Що заважає належній реалізації Закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти»: Представник Уповноваженого Олександр Кононенко взяв участь у публічній дискусії

Зниклі безвісти на війні: що заважає належній реалізації Закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», які шляхи розв’язання проблем?

Представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки та оборони Олександр Кононенко долучився до публічної дискусії в Києві, яку організувала Коаліція “Україна. П’ята ранку” разом з Центром прав людини ZMINA та Медійною ініціативою за права людини.

Серед окреслених учасниками проблем:

- не надається соціальна допомога родичам зниклих безвісти;

- реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який запрацював у травні, функціонує зі складнощами;

- зразки ДНК родичів зниклих безвісти опрацьовуються несвоєчасно і неналежно;

- процедури ідентифікації тіл, останків тіл правоохоронними органами та експертними установами є дуже тривалими.

Як зазначив Олександр Кононенко, Закон є корисним, однак низка важливих положень у ньому досі лишаються нереалізованими. Так, є певні проблеми, пов’язані з функціонуванням Єдиного реєстру зниклих, які виявляються під час співпраці з рідними зниклих.

«Завдяки реєстру рідні можуть отримати витяг, на його підставі звернутися до Пенсійного фонду для отримання пенсії у зв’язку з тимчасовою втратою годувальника або для отримання посвідчення зниклого безвісти. На сьогодні зафіксовано чимало випадків, коли рідні зверталися до Нацполіції, мають на руках витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань, але отримують відповіді від МВС, що їхніх рідних не внесли до реєстру зниклих», - констатував Представник Уповноваженого.

Також він звернув увагу на випадки, коли людину вносять до реєстру як зниклу безвісти, а потім відбувається верифікація МКЧХ, що вона в полоні. І Закон фактично не дає відповіді на запитання як змінюється статус цієї людини?

Крім того, як зауважив Олександр Кононенко, залишається неврегульованим питання соціальної допомоги цивільним зниклим, за якими, на відміну від військових, “не стоїть жодна організаційна структура”.


Фото: ZMINA Центр прав людини