14/12/2023 17:45

Родини жертв насильницьких зникнень потребують більшої уваги від держави: зустріч з ГО «Цивільні в полоні»

Сьогодні під дахом Офісу Омбудсмана зібралися представники ГО «Цивільні в полоні» та державних органів, аби обговорити надскладне питання – повернення жертв насильницьких зникнень. Родичів зниклих безвісти за особливих обставин справедливо можна вважати найменш захищеною категорією, тому держава повинна вжити заходів законодавчого та організаційного характеру щодо якнайшвидшого виправлення ситуації.

На зустрічі були присутні представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, МВС, ОГП, Мінреінтеграції, МОЗ, СБУ та Мінсоцполітики.

Серед того, що запитували присутні: коли буде визначена країна-покровителька, коли офіційно запрацює робоча група Координаційного штабу з питань поводження військовополоненими щодо звільнення цивільних, яким буде механізм проходження реабілітації після повернення додому.

Окрім того, родичів зниклих безвісти за особливих обставин цікавила і соціальна складова щодо підтримки тих громадян, які стали жертвами насильницьких зникнень та їх родин. Присутнім представникам міністерств та служб повідомили низку проблем із отриманням заробітних плат людей, яких викрала РФ. Також під питанням підрахунку їх трудового/страхового стажу. До того ж родичі змушені проходити чимало випробувань для того, щоб бодай дізнатися, чи можуть вони отримати виплати, пільги чи статуси.

Низка питань стосувалася й «обмінів». Однак цей процес не може стосуватися цивільних громадян! Цивільних громадян не можна «обмінювати» на військовополонених. Відповідно до Женевських конвенцій процес репатріації може стосуватися тільки військовополонених.

На жаль, при всьому бажанні і намаганнях України зрушити з місця питання повернення додому викрадених Росією українських цивільних громадян, ворожа сторона відповідає ігноруванням та небажанням до цих дій. Однак, пошук дієвих механізмів продовжуватиметься! Водночас держава має подбати й про захист родин жертв насильницьких зникнень. Тому, сподіваємося, що ця зустріч стала поштовхом до якісних змін!