12/04/2023 16:34

Протидія дискримінації в медіа: Омбудсман провів робочу зустріч з головою Нацради України з питань телебачення і радіомовлення

11 квітня відбулася робоча зустріч Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця з головою Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольгою Герасим’юк. До зустрічі долучилися Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов та члени Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

Обговорили питання протидії дискримінації в медіа та забезпечення доступності сервісів для осіб з інвалідністю.

Так, 31 березня набув чинності Закон України «Про медіа», який надає Національній раді нові повноваження. Закон розширює перелік інформації, яку заборонено поширювати. Зокрема, це стосується мови ворожнечі за ознаками релігії, національності, громадянства, а також висловлювань, що підбурюють до дискримінації чи утисків до окремих осіб та груп осіб на основі етнічного, соціального походження, громадянства, раси, релігії, вірувань, віку, статі, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, інвалідності або за іншою ознакою. Така інформація за нинішніми правовими нормами віднесена до грубих порушень, і за неї Національна рада уповноважена застосовувати санкції.

На виконання Закону України «Про медіа», Національна рада спільно із Секретаріатом Уповноваженого та органом спільного регулювання розпочала роботу з напрацювання критеріїв віднесення інформації до такої, що порушує вимоги закону щодо заборони поширення мови ворожнечі.

Дмитро Лубінець подякував голові та членам Національної ради з питань телебачення і радіомовлення за роботу, спрямовану на подолання проявів мови ворожнечі в медіа, та наголосив на важливості розробки, затвердження й використання критеріїв віднесення інформації до такої, що порушує вимоги Закону щодо непоширення мови ворожнечі. За його словами, напрацювання єдиного підходу до визначення мови ворожнечі, ефективного механізму моніторингу, взаємодії та притягнення до відповідальності за поширення мови ворожнечі сприятиме належному виявленню та реагуванню на такі випадки.

Під час обговорення забезпечення доступності сервісів для осіб з інвалідністю, Омбудсман зазначив, що це питання потребує нормативного врегулювання адже адаптація медіапродукції для осіб з порушеннями зору, слуху та з порушенням інтелектуального розвитку є одним із ключових напрямків, визначених у Національній Стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.