14/07/2022 09:14

Просвітницький захід щодо додержання прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану для співробітників Лисичанського державного гірничо-індустріального коледжу

Представник Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей Костянтин Черніков та головні спеціалісти Управління регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Вікторія Бібля та Наталія Юдіна провели просвітницький захід «Особливості забезпечення прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану. Права внутрішньо переміщених осіб» для співробітників Лисичанського державного гірничо-індустріального коледжу. Захід проведено в онлайн-форматі за участі 19 осіб.

У зв’язку з проведенням на території Луганської області активних бойових дій, більшість співробітників навчального закладу вимушені були покинути свої домівки та переміститися на безпечну територію України. Евакуювався і коледж до міста Черкаси, де було відновлено навчання у дистанційному режимі.

Про основні положення та поняття, визначені Законом України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», мету парламентського контролю, учасників заходу поінформував представник Уповноваженого.

Надані роз’яснення щодо особливостей конституційного регулювання прав і свобод людини і громадянина під час воєнного стану, який запроваджено на території України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022.

Детально було обговорено положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та інших законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації прав ВПО, зокрема, на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування, соціальні послуги, освіту.

Акцентовано увагу учасників заходу на правах, які за жодних умов не можуть бути обмеженими і на тих, які задля більш ефективної мобілізації ресурсів держави в умовах військової агресії можуть обмежуватися. Надані роз’яснення щодо порядку реєстрації та обліку громадян, які є внутрішньо переміщеними особами, державних та міжнародних гарантій для громадян даної категорії, порядку перетину державного кордону України в умовах воєнного стану, процедури відновлення втрачених документів, питань компенсації за пошкоджене житло.

Доповідачі звернули особливу увагу на механізм звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, надали контактну інформацію стосовно функціонування «гарячої лінії» Уповноваженого. Доведено до відома адреса електронної пошти представника Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей, органів державної влади України та онлайн-сервісів.

Наприкінці заходу учасники мали можливість отримати індивідуальні консультації з питань реалізації їхніх прав, зокрема щодо забезпечення усіх громадян, які покинули місця постійного проживання і змушені тимчасово проживати в інших регіонах країни, якісним і повноцінним медичним обслуговуванням. Запропоновано алгоритм дій щодо отримання ліків, в тому числі безкоштовно або з доплатою препаратів, які беруть участь у програмі «Доступні ліки». Обговорено питання отримання електронних рецептів від сімейного лікаря, терапевта чи педіатра через електронну систему охорони здоров'я.

Учасників заходу також цікавили питання компенсації за пошкоджене, зруйноване житло, звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування. Заступник директора з навчальної роботи повідомила про повну руйнацію будівлі Лисичанського державного гірничо-індустріального коледжу через пожежу під час бойових дій у місті Лисичанську. На всі запитання надано обґрунтовані роз’яснення відповідно до чинного законодавства.