21/06/2023 17:40

Причини та план дій, якщо в європейській країні у вас вилучили дитину: пояснює Омбудсман

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець пояснює причини, коли дітей вилучають за кордоном у їхніх батьків або законних представників, як повернути дитину, що робить Офіс Омбудсмана для вирішення цього питання і яких заходів треба вжити для розв’язання цієї проблеми. 

Як зазначив Омбудсман, держави, які підтримали Україну та надають статус тимчасового перебування українцям, повністю забезпечують дітей соціальною підтримкою, надають безкоштовну освіту та медичну допомогу. Проте через відмінності в законодавстві, трапляються  випадки, коли в європейських країнах соцслужби вилучають українських дітей у тих осіб, з якими вони там перебували.

За даними МЗС України, станом на 17 квітня, іноземними органами було ухвалене рішення про тимчасове вилучення 215 українських дітей у їхніх батьків чи призначених українськими органами законних представників, зокрема, в Польщі - 55 дітей, Німеччині - 50 дітей, Іспанії - 30 дітей, Італії - 17 дітей. 76 дітей уже повернули законним представникам.

Чому українських дітей вилучають за кордоном, як повернути дитину, що робить Офіс Омбудсмана для вирішення цієї проблеми? З такими запитаннями звертаються до нас останнім часом чимало українців.

Відповідаємо:

Причини, коли дітей вилучають за кордоном у їхніх батьків або законних представників 

1) Відсутність відповідних документів у супроводжуючих осіб щодо законного представництва інтересів дитини за кордоном.

2) Невідповідність українського законодавства до законодавства інших країн, де перебувають громадяни України. Зокрема, в інших державах не визнають рішень органів опіки та піклування законними й такими, що підтверджують законність представництва дітей, адже, наприклад, у переважній більшості країн ЄС  право представництва дитини визначаються рішенням суду.

3) Проблема відмінностей законодавств України та країн, де перебувають українські громадяни, стосується й інституційних закладів, де відповідно до законодавства України керівники таких закладів є законними представниками дітей (окремого рішення не передбачено, адже це визначено зокрема Сімейним кодексом України). За кордоном питання опіки вирішується лише в судовому порядку.

Звертаємо увагу на наступне:

Незалежно від того, що діти прибувають в країнах ЄС разом з родичами, знайомими, яких батьки нотаріально уповноважили здійснювати супровід дитини, такі діти там вважаються дітьми без супроводу.

Дітьми без супроводу також вважаються і діти, які відповідно до українського законодавства були влаштовані до сімейних форм виховання (опіка/піклування, прийомна сімʼя, дитячий будинок сімейного типу) або зараховані до різних типів, форм власності, та разом із законним представниками виїхали за кордон.

У більшості таких випадків країна, яка виявила таких дітей, не визнає  законного представництва громадян України над дітьми та ухвалює рішення про призначення законних представників з числа громадян ЄС, таким чином розлучаючи дитину із законним представником.

4) Неналежне виконання батьками своїх батьківських обов’язків щодо догляду за дитиною (наприклад, встановлення фактів вчинення насильства стосовно дитини, дитина не забезпечена належним медичним доглядом).

Що робить Офіс Омбудсмана, коли дітей вилучають за кордоном у їхніх батьків або законних представників 

Офіс Омбудсмана в межах своїх повноважень після отримання відповідного звернення від громадян:

▪️ звертається до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном з метою з’ясування ситуації, в якій опинилася дитина.

▪️ роз’яснює громадянам України права та порядок повернення дитини, який, зокрема у країнах ЄС, відбувається виключно у судовому порядку.

▪️ здійснює комунікацію з дипломатичними представництвами, консульськими установами України за кордоном, міжнародними та громадськими організаціями з метою сприяння громадянам України в отриманні безоплатної правової допомоги та належного перекладу під час судового засідання для вирішення питання повернення дитини.

Проблема, коли дітей вилучають за кордоном у їхніх батьків або законних представників має системний характер, тому потребує комплексних рішень:

- розробки і впровадження превентивного механізму щодо інформування громадян України про вимоги законодавства країн перебування стосовно наявності відповідних документів у супроводжуючих осіб дітей.

- підписання двосторонніх та багатосторонніх договорів-угод щодо визнання рішень органів опіки та піклування про створення прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу та влаштування дітей до них, призначення законних представників; визнання законними представниками прийомних батьків і батьків-вихователів ДБСТ в межах дії таких рішень органів опіки та піклування.

Якщо у Вас вилучили дитину за кордоном або Вам відомо про такі випадки, звертайтеся до Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за телефоном гарячої лінії: 0800-50-17-20 та/або пишіть на електрону пошту: hotline@ombudsman.gov.ua.