23/04/2022 11:09

Представники Офісу Омбудсмана взяли участь у зустрічах з представниками німецьких міністерств щодо захисту прав українських дітей

У рамках моніторингового візиту до Німеччини члени Координаційного штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану від офісу Уповноваженого з прав людини Аксана Філіпішина та Олена Чорна взяли участь у зустрічах з представниками Міністерства внутрішніх справ, Міністерства освіти та Міністерства сім’ї та молоді Німеччини.

Під час зустрічей обговорювались питання:

- обліку дітей, які прибули до Німеччини у складі організованих груп або без супроводу;

-попередження потрапляння дітей в ситуацію торгівлі дітей;

- призначення опікуна дітям, які не мають законного представництва;

- усиновлення українських дітей;

- організації освітнього процесу, у тому числі і доступності інклюзивного навчання, а також навчання за українськими програмами.

Наразі на федеральному рівні налагоджена комунікація між усіма відомствами та створено штаб, який займається координацією дій по забезпеченню прав українських дітей, які евакуйовані через збройну агресію рф.

Створено україномовний інформаційний портал для дітей та сімей “Німеччина для України”, на якому розміщена інформація, яка може допомогти зорієнтуватися нашим громадянам в іноземній країні.

За даними німецької сторони за період війни виявлено 1005 дітей без супроводу. У разі виявлення таких дітей в комунікації з Посольством України в Німеччині, Міжнародним Комітетом Червоного Хреста вживаються заходи щодо пошуку батьків, родичів. У разі неможливості передачі дитини законним представникам німецьким судом призначається тимчасовий опікун.

Німеччина гарантує, що жодна дитина під час воєнного стану не буде усиновлена без координації дій з Урядом України.

Система освіти складається з 35 тисяч закладів освіти, розташованих в 16 федеральних землях. Наразі понад 61 тисяча українських дітей зараховані до німецьких дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів. З метою організації освітнього процесу та інтеграції українських дітей Уряд Німеччини виділив 1 млрд євро на заклади освіти. Завдяки цьому наші діти мають можливість вивчати німецьку мову, продовжувати онлайн навчання в українських закладах, на роботу приймаються українські вчителі. Наприклад, в Гамбургському федеральному окрузі передбачено в навчальній програмі 5 годин на тиждень на вивчення української мови.

За результатами зустрічей досягнуто домовленостей щодо:

- налагодження порядку обміну інформацією між відповідними урядовими структурами України та Німеччини;

- відпрацювання  порядку організації Національного мультипредметного тесту для випускників українських шкіл, які перемістились до Німеччини;

- посилити роботу щодо надання дітям, а також супроводжуючим психологічної підтримки.