01/02/2024 17:42

Представники Офісу Омбудсмана взяли участь у тематичній конференції «Мінна небезпека в Україні та її вплив на дітей», яка відбулася в Чехії

Конференція «Мінна небезпека в Україні та її вплив на дітей» 31 січня 2024 року відбулася у місті Опава в Чехії.

На запрошення організаторів, чеської організації ««Шлях надії на життя» («Cesta naděje života»)», від Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини участь у конференції взяла заступник директора Департаменту моніторингу додержання прав дитини Інна Гончарук. Також спікерами виступили представники Міністерства оборони Чеської Республіки, Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки, Офісу Уповноваженого у справах дітей у Словацькій Республіці, представники громадянського суспільства.

Інна Гончарук розповіла, що питання мінної небезпеки є одним з найбільш важливих в Україні, адже на деокупованих територіях та в регіонах, прилеглих до лінії зіткнення, від мін, нерозірваних снарядів та інших вибухонебезпечних предметів, залишених росіянами, страждає чимало громадян, зокрема, й дітей. Небезпечними «подарунками», залишеними російськими окупантами, всіяні тисячі квадратних кілометрів української землі. З початку повномасштабного вторгнення, лише за офіційними даними МВС, 887 людей постраждало внаслідок підривів на вибухонебезпечних предметах, залишених ворогом. Загинуло 277 громадян, з яких 14 – це діти.

«Злочинні дії Росії, спрямовані проти всього народу України, і для окупантів немає значення, хто наступить на міну чи розтяжку – військовий чи цивільний, дорослий чи дитина. Тому кожен відповідальний орган в Україні діє на своєму особистому полі бою, яке часто виходить за межі робочого майданчику саперів», - сказала вона.

За словами Інни Гончарук,  крім розмінування територій, Україна докладає зусиль для вжиття превентивних заходів, зокрема, щодо інформування дітей як розпізнати наземні міни та вибухонебезпечні залишки війни, навчити, як уникнути або мінімізувати ризики. Використовуються усі можливі засоби і способи: від маркувальних знаків, що встановлюються на небезпечних територіях, до створення відповідного відеоконтенту, дитячих фільмів, роликів, брошур, книг і коміксів, настільних ігор, мобільних цифрових рішень.

«Також є розуміння важливості прямого залучення спеціалістів і живого спілкування з дітьми. У школах та садочках Національна поліція спільно з Державною службою з надзвичайних ситуацій проводять заняття, які розкривають правила поводження з вибухонебезпечними знахідками», - сказала Інна Гончарук, додавши, що свою ефективність у цьому засвідчили пересувні «Мобільні класи з мінної безпеки», обладнані спеціальним устаткуванням для проведення занять.

На заході також організацією «Шлях надії на життя» був презентований навчальний проєкт «Pexeso of Hope», який у формі гри українською та чеською мовами знайомить дітей з основними небезпечними пристроями, які використовуються під час нинішньої війни в Україні.

Водночас представники чеського уряду наголосили на важливості якнайшвидшого подальшого розмінування територій України та необхідності донесення цієї теми до інших урядів, недержавних організацій та всіх зацікавлених, хто міг би долучитися до підтримки України у цьому процесі: людьми, технікою, розмінувальними дронами.  

Інна Гончарук наголосила, що для України важлива підтримка наших друзів та партнерів з Чехії, які не стоять осторонь викликів, що постали перед Україною та українськими дітьми в час російської збройної агресії. Сьогоднішній захід засвідчив, що попри все є не лише розуміння та бажання спільно віднайти кращі рішення, а й долучитися до їх виконання.