29/12/2022 17:35

Представники Офісу Омбудсмана взяли участь у Форумі ромських жінок України «Голос ромських жінок під час війни» у Варшаві

Заступник директора Департаменту – начальник відділу додержання рівних прав та запобігання дискримінації Ельвіна Курталієва та головний спеціаліст відділу прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Альона Серебряна взяли участь у Форумі ромських жінок України «Голос ромських жінок під час війни», який відбувся у Варшаві.

Захід організовано Міжнародною благодійною організацією «Ромський жіночий Фонд «Чіріклі», та присвячено проблемним питанням реалізації прав ромських жінок, зокрема під час військової агресії росії проти України.

На відкритті заходу виступили президентка Ромського жіночого фонду «Чіріклі» Юлія Кондур, Постійна представниця Фінляндії в Раді Європи Ніні Нордстром, Керівниця секретаріату Першого заступника голови Верховної Ради України Тетяна Стеф’юк, Радниця із ромських питань Марта Гарсія-Фідалго, Менеджерка з розвитку Інституту Діаконіс Анка Еначе.

Представники Секретаріату Уповноваженого під час виступу наголосили на тому, що питання додержання прав національних меншин, зокрема ромів, завжди перебувало у фокусі уваги Омбудсмана України, а в умовах російської збройної агресії та набуття Україною статусу кандидата на членство в ЄС, воно стало більш актуальним.

Чисельність ромів, які проживали в Україні до початку повномасштабного вторгнення РФ, коливалася від 200 до 400 тисяч осіб. Приблизно половина з них – жінки. І саме ромські жінки повсякчас зазнають множинної дискримінації. Їх утискають одночасно і як жінок у вразливому соціальному статусі, і як ромок. Ще складніше вагітним, тим, хто має інвалідність чи опинився у статусі внутрішньо переміщених осіб.

Усвідомлюючи актуальність питання захисту прав національних меншин та корінних народів та з метою підвищення рівня ефективності діяльності в цій сфері, в серпні цього року в Офісі Омбудсмана України створено відділ прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів. Таким чином це стало кроком на шляху залучення держави до захисту прав ромів.

З вересня по листопад цього року працівники Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних і релігійних поглядів здійснили моніторингові візити до місць компактного проживання ромів в Україні та провели індивідуальні зустрічі з ромськими жінками в Запорізькій, Львівській та Одеській областях.

Під час проведення моніторингу зафіксовано такі системні проблеми в реалізації прав ромів, зокрема ромських жінок від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України з 24 лютого 2022 року:

1) відмова у працевлаштуванні ромів через етнічне походження;

2) незадовільні житлово-побутові умови та ізоляція від суспільних і громадських послуг;

3) обмеження у наданні медичних послуг;

4) неефективне залучення дітей до навчального процесу, зокрема на дистанційному навчанні;

5) неналежне документування представників ромської спільноти.

За результатами проведених моніторингів були надані відповідні рекомендації місцевим органам державної влади та місцевого самоврядування щодо захисту ромів та оптимізації процесу їхньої інтеграції в українське суспільство.

Посилення реалізації європейських стандартів прав людини, включаючи захист ромів в Україні, зокрема у світлі процесу приєднання України до Європейського Союзу передбачає:

• підвищення рівня обізнаності осіб ромів про права людини;

• проведення інформаційно – просвітницької роботи, направленої на протидію упередженому ставленню до осіб ромської національності;

• забезпечення осіб ромської національності документами, що засвідчують особу і підтверджують громадянство;

• сприяння соціальному захисту ромів, їхньої зайнятості;

• підвищення освітнього рівня;

• забезпечення охорони здоров’я ромів;

• поліпшення житлово-побутових умов ромів;

• проведення правоохоронними органами та соціальними службами профілактичної роботи, направленої на запобігання безпритульності дітей;

• недопущення втягування осіб ромської національності у злочинну та протиправну діяльність;

• запобігання насильству в сім’ї, наркоманії та алкоголізму;

• задоволення культурних потреб ромів.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини й надалі докладатиме всіх зусиль на цьому напрямі.