28/06/2023 18:10

Представник Уповноваженого Олена Фролова взяла участь у Міжнародній конференції «Конституція України та тріада європейських цінностей: погляд у світлі євроінтеграції»

З нагоди дня Конституції України 28 червня Представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України Олена Фролова взяла участь у Міжнародній конференції «Конституція України та тріада європейських цінностей: погляд у світлі євроінтеграції», що організована Конституційним Судом України.

Організаторами заходу виступили Конституційний Суд України, Офіс Ради Європи в Україні, Програма підтримки ОБСЄ для України, Німецький фонд міжнародного юридичного співробітництва (IRZ).

У конференції взяли участь судді Конституційного Суду України, судді Конституційного Суду України у відставці, вітчизняні та міжнародні експерти в галузі конституційного права, представники органів конституційної юрисдикції іноземних держав і міжнародних організацій, учені правознавці, представники дипломатичного корпусу.

Під час свого виступу на секції конференції Олена Фролова повідомила, що парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина притаманний лише демократичному політичному режиму. Конституція України має вирішальний вплив на формування системи органів конституційного контролю, одним з яких є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Як зазначила Олена Фролова, ухвалений 23 грудня 1997 року Закон України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» з моменту набрання чинності й до тепер зазнав змін відповідно до 20 законів. Однак на сьогодні окремі з його норм не відповідають потребам суспільства, меті та завданням інституції Омбудсмана. Це свідчить про необхідність удосконалення вказаного Закону України.

Представник Уповноваженого звернула увагу на проблемні питань здійснення парламентського контролю, зокрема й щодо направлення Уповноваженим конституційного подання до Конституційного Суду України.

Олена Фролова наголосила, що на сьогодні інститут Уповноваженого є певним фільтром щодо подання звернень до Конституційного Суду України.

«Розглядаючи звернення, в прохальній частині яких міститься вимога щодо підготовки і надсилання конституційного подання, Уповноважений, частіше за все, застосовує інші акти реагування – подання до органів державної влади, органам місцевого самоврядування, тощо для вжиття їхніми посадовими та службовими особами необхідних заходів щодо усунення виявлених порушень прав і свобод людини і громадянина або вносить пропозиції щодо удосконалення законодавства», – зазначила Представник Уповноваженого.

Олена Фролова висловила сподівання на подальше двостороннє співробітництво з Конституційним Судом України.