06/10/2022 14:06

Працівники Секретаріату Уповноваженого взяли участь у вебінарі «Примусова міграція в часи війни і роль приватних суб’єктів у мінімізації ризиків примусової праці»

Директор Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Світлана Глущенко та заступник начальника відділу запобігання домашньому насильству і торгівлі людьми Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Антоненко взяли участь у вебінарі «Примусова міграція в часи війни і роль приватних суб’єктів у мінімізації ризиків примусової праці» в межах Харківського міжнародного юридичного форуму. Захід відбувся у режимі онлайн.

Модерувала семінар голова Міжнародної лабораторії з бізнесу і прав людини Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Олена Уварова. У вебінарі також взяли участь голова Польського інституту прав людини та бізнесу Беата Фарачік та Президент Інституту бізнесу і прав людини Молдови. Панчо Валчанов.

Світлана Глущенко, розкриваючи питання мінімізації ризиків примусової праці, звернула увагу на проблеми незадекларованої праці. Повідомила, що за даними Держстату, в 2021 році неформально зайняте населення у віці 15-70 років за видами економічної діяльності становило 3 млн осіб. Можна припустити, що у зв’язку з повномасштабною російською агресією, знищенням робочих місць, розривом економічних зв’язків, масовою внутрішньою та зовнішньою міграцією, ця проблема тільки загострюється.

Світлана Глущенко звернула увагу, що Уповноваженим під час моніторингу були виявлені детермінанти (чинники) незадекларованої праці. Це, зокрема, відсутність суб’єкта господарювання, який використовує спрощену систему оподаткування за місцем його реєстрації, що унеможливлює провести Держпрацею заходів контролю. Застосування штрафних (фінансових) санкцій за неправильне зазначення місця провадження господарської діяльності чинним законодавством не передбачено.

Ліцензійні умови провадження певних видів діяльності могли би виступати ефективними запобіжниками незадекларованої праці. Відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» висуваються кадрові вимоги щодо мінімальної кількості працівників за окремими посадами (у разі якщо це зумовлено особливостями провадження певного виду господарської діяльності, встановлюються вимоги щодо наявності у певних працівників відповідної освіти, кваліфікації та (або) стажу роботи, зокрема у фізичних осіб – підприємців, мінімальної частки кваліфікованих працівників за певними посадами, які уклали трудові договори з ліцензіатом); даних про наявність трудових договорів з усіма найманими працівниками. Водночас не передбачений механізм анулювання ліцензії за порушення кадрових вимог.

Відсутність дієвої юридичної відповідальності платників єдиного податку першої - третьої груп за неоформлення працівників є фактором поширення незадекларованої праці. За даними Держпраці, у 2021 р. – 64% від загальної кількості виявлених незадекларованих працівників працювали в юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку першої – третьої груп. Вбачається, що відповідальність у формі попередження за наявність неоформлених трудових відносин не стимулює цю категорію роботодавців до додержання норм трудового законодавства.

Під час вебінару Олена Антоненко зазначила, що бойові дії, які відбуваються на території нашої держави вже 8 років, підвищують вразливість українців до потрапляння в ситуації примусової праці, що є невід’ємною частиною торгівлі людьми. З 24 лютого 2022 року із початком широкомасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України ризик стати жертвою експлуатації стрімко зріс.

Учасників вебінару поінформовано, що Уповноваженим приділяється особлива увага додержанню прав людей, які постраждали від торгівлі людьми.

Потрапляння людини в ситуацію торгівлі людьми є порушенням основоположних прав кожного громадянина, проголошених Конституцією України, таких як право на життя, повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, свободу пересування та інші.

Олена Антоненко повідомила, що в межах здійснення парламентського контролю протягом 9 місяців 2022 року проведено 14 безвиїзних перевірок стану додержання прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми. За результатами здійснених моніторингів Уповноваженим надаються рекомендації щодо забезпечення належного реагування на випадки потрапляння осіб в ситуацію торгівлі людьми, надання допомоги постраждалим, активізації взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у цій сфері.

Також у своєму виступі Олена Антоненко зауважила, що потрапляння в ситуації торгівлі людьми, особливо перебуваючи за кордоном, є досить табуйованою темою, постраждалі особи бояться розголосу, осуду, вважають, що можуть бути видворені з території приймаючої держави у разі подання скарги на умови праці, на примус до зайняття тією чи іншою діяльності.

Висвітлювались і питання протидії потрапляння в ситуації торгівлі людьми внутрішньо переміщених осіб, які без перебільшення є однією з найбільш уразливих груп населення у межах території України.

Олена Антоненко закликала учасників вебінару кожному на своєму рівні проявити проактивну позицію та консолідувати зусилля, спрямовані на поглиблення співробітництва у сфері протидії торгівлі людьми з метою захисту прав і свобод громадян України.