16/10/2023 11:25

Працівники Секретаріату Уповноваженого долучилися до роботи семінару з обговорення Пріоритету 6 Плану заходів щодо Комплексної стратегії реформування органів правопорядку

11 жовтня в Офісі Ради Європи в Україні відбулася презентація та обговорення Пріоритету 6 Плану заходів щодо Комплексної стратегії реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони України на 2023-2027 роки, що була схвалена Президентом України Указом № 273/2023 від 11.05.2023.

У засіданні взяли участь експерти Консультативної місії Європейського Союзу, представники Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Офісу генерального прокурора, Національного агентства з питань запобігання корупції, представники громадських правозахисних організацій України. Від Секретаріату Уповноваженого участь у засіданні взяла головний спеціаліст відділу правової експертизи процесуального законодавства Департаменту моніторингу додержання права на справедливий суд та процесуальних прав Тетяна Лисько.

Предметом обговорення став Стратегічний пріоритет 6 «Відкритість, прозорість, підзвітність та незалежність» та План заходів, які необхідно втілити на виконання вказаного пріоритету. Так, зокрема, жваво обговорювались перспективи розширення механізмів демократичного цивільного контролю за діяльністю органів правопорядку та прокуратури, способи та методи сприяння активній участі громадянського суспільства взаємодіяти із органами правопорядку і прокуратури, засоби забезпечення доступу до публічної інформації та підвищення громадської поінформованості про різні аспекти діяльності органів правопорядку та прокуратури. Серед іншого розглядались проблеми впровадження комплексного гендерного підходу та дотримання принципів інклюзії. Окрему цікавість представників громадських організацій викликало обговорення необхідності проведення щорічного соціологічного зовнішнього моніторингу діяльності органів правопорядку та прокуратури та щорічне оприлюднення звітів для медіа та громадянського суспільства з акцентами на реформах, підзвітності та доброчесності. Обговорювались окремі заходи, які необхідно вжити для посилення гарантій незалежності органів правопорядку та прокуратури від зовнішнього і внутрішнього втручання в їх професійну діяльність, зокрема в рамках здійснення кримінального провадження.

Крім того, торкнулися інших пріоритетів Комплексного стратегічного плану, які включають дієвість та ефективність органів правопорядку та прокуратури як невід’ємної складової сектору безпеки і оборони; послідовність кримінальної політики, пріоритетом якої є запобігання злочинності, невідворотність відповідальності, захист особи, суспільства, держави від кримінальних правопорушень, забезпечення інтересів потерпілого; оперативність кримінального провадження з дотриманням міжнародних стандартів та принципу верховенства права; систему управління, орієнтовану на результат відповідно до встановлених пріоритетів та комплексну цифрову трансформацію. 

Наразі План заходів, що розроблений для реалізації Комплексного стратегічного плану реформування органів правопорядку та прокуратури на 2023-2027 роки обговорюється та удосконалюється з врахуванням позицій громадянського суспільства, що представлено громадськими організаціями.