02/02/2024 09:41

Повернення українських дітей: Представник Уповноваженого Ірина Суслова взяла участь у міжнародній конференції «Війна Росії проти дітей»

Депортація та примусове переміщення росіянами українських дітей, злочин геноциду та справедлива відповідальність за нього, консолідація зусиль з міжнародним партнерами та пошук спільних рішень задля повернення всіх дітей в Україну, подальша соціальна підтримка. 

Саме цій темі була присвячена міжнародна конференція «Війна Росії проти дітей», що тривала цими днями у столиці Латвії — Ризі. У ній взяла участь Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова.

Також спікерами та учасниками заходу виступили провідні політики, правозахисники, експерти з різних країн світу. Зокрема, Перша леді України Олена Зеленська, Генеральний прокурор Андрій Костін, віцепрезидент Європейського парламенту Роберт Зіле, Президент Латвії Едгарс Рінкевичс, представники уряду Латвії, Бундестагу, експертка ОБСЄ Сесілі Хеллествейт, виконавча директорка Інституту запобігання геноциду імені Рафала Лемкіна Еліса фон Йоден-Форгей, баронесса Гелена Кеннеді, ексПрезидент Латвії Егілс Левітс, виконавчий директор Єльської лабораторії гуманітарних досліджень Натаніель Раймонд, співзасновниця  «Orphans Feeding Foundation» Маріам Ламберт, провідні громадські та міжнародні організації, які допомагають з поверненням українських дітей з Росії і тимчасово окупованих територій.  

Під час виступу Представник Уповноваженого насамперед подякувала Латвії за гостинний прийом та підписання Декларації щодо повернення українських дітей з депортації.

Ірина Суслова зауважила, що Україна в цілому та Офіс Омбудсмана, зокрема, докладають усіх можливих зусиль з повернення депортованих або примусово переміщених дітей. Зокрема, це відбувається на виконання плану дій Президента України «Bring Kids Back UA», у межах 4 пункту Формули миру Президента України (повернення додому військовополонених, цивільних заручників, дітей), відповідальним за який є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Ірина Суслова розповіла детально про роботу Центру захисту прав дитини, який символічно є вхідними воротами у вільне життя без обмежень для повернутих дітей. Адже саме у Центрі при першій зустрічі з дитиною здійснюється оцінка її потреб, від задоволення яких залежить подальша інтеграція дитини у суспільство та її реабілітація.

Говорячи про особливості та складнощі, що виникають під час процесу повернення дітей, Ірина Суслова згадала слова Уповноваженого, що «кожне повернення, як спецоперація».

«Звідки ми повертаємо дитину, який її статус, вона перебувала під опікою чи є батьківською – залежить сценарій її повернення. Кожен випадок, навіть якщо їх в межах однієї сім’ї декілька, – делікатний та різний. Їх неможливо уніфікувати, об’єднати і діяти за єдиним сценарієм», — наголосила учасникам конференції Ірина Суслова.

Саме тому, як зазначила Представник Уповноваженого, Україна прагне співпрацювати, організувати роботу та координацію в питанні повернення дітей як на рівні держави, так і за її межами, зокрема, з міжнародними організаціями, на міжурядовому рівні. «Результатом такої співпраці є заходи, які ми можемо впроваджувати спільно задля повернення неповнолітніх громадян України додому – механізм, базовими принципами якого є найкращі інтереси дитини, відсутність дискримінації,  конфіденційність, і золоте правило — «не нашкодь», - сказала вона.

Ірина Суслова розповіла, що напрацьований механізм передбачає декілька етапів, зокрема: пошук/визначення місцезнаходження дітей на тимчасово окупованих територіях і в Російській Федерації, ідентифікація дітей, безпосередньо повернення, реінтеграція дітей у сім’ю та громаду, комунікаційна складова, без якої світ не довідається про всі ті жахіття, які доводиться переживати українським дітям внаслідок злочинних дій росіян.

Принагідно Представник Омбудсмана закликала міжнародну спільноту не залишатись осторонь і долучитися до повернення в Україну дітей, яких РФ вивезла силоміць, обманом чи шантажем.

«Україна непохитна у своєму прагненні повернути додому всіх дітей, проте без реального міжнародного тиску на Росію, нових ордерів на арешт винних у депортації осіб, це буде складно», - зазначила вона.