14/02/2022 15:08

Порушено право на документування результатів медичного обстеження осіб постраждалих від домашнього насильства: моніторинг КНП «Андрушівська міська лікарня» на Житомирщині

Відповідно до Стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на 2022 рік, заступником начальника Відділу регіонального представництва в північних областях Олександром Яковлєвим та регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у місті Києві та Київській області Сергієм Люльком за участі регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Житомирській області Олени Коваленко, здійснено моніторинг комунального некомерційного підприємства «Андрушівська міська лікарня» Андрушівської міської ради, щодо додержання прав людини на проведення та документування результатів медичного обстеження осіб, постраждалих або ймовірного постраждалих від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги.

У ході візиту встановлено що у медзакладі відсутній Журнал реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі, у зв’язку з чим неможливо встановити чи документувались медзакладом упродовж 2020–2021 років звернення осіб які постраждали від домашнього насильства.

Водночас під час моніторингу керівництво лікарні не змогло поінформувати моніторингову групу про призначення відповідальної особи, якою відповідно до Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 278 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.03.2019 за № 262/33233, повинен бути або сам керівник закладу, або його заступник. Як в подальшому стало відомо, такою особою є лікаря-травматолога, в порушення вимог вищезазначеного наказу (відповідно до наказу по медзакладу від 13.05.2020).

Органи Нацполіції інформуються в загальному порядку про виявлені факти домашнього насильства лише телефоном без подальшого письмового підтвердження з дотриманням правового режиму інформації з обмеженим доступом. Протягом 2021 року такі факти документувались у загальному Журналі обліку фактів звернення та доправлення до МТП осіб, у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру та інформування про такі випадки органів та підрозділів поліції.

З’ясувати інформацію про здійснення видачі листків непрацездатності особам, які постраждали від домашнього насильства, не виявилось можливим під час перевірки, адже окремий облік з цього питання не здійснюється.

У медзакладі є штатний психолог, яким у разі потреби здійснюється надання психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства.

За інформацією адміністрації закладу, навчання медичного персоналу з даного питання останнього разу здійснювалося у травні 2020 рок.

За результатами візиту звіт з рекомендаціями буде скеровано до виконавчого органу міської ради та керівнику закладу для усунення недоліків.