07/10/2022 10:15

Перевірка додержання прав різних груп жінок і чоловіків, зокрема із вразливих категорій, Житомирською обласною військовою адміністрацією в умовах воєнного стану

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили безвиїзну перевірку додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, Житомирською обласною військовою адміністрацією в умовах воєнного стану.

Під час перевірки встановлено, що розпорядженням начальника Житомирської ОВА від 15.03.2022 № 92 утворено обласний координаційний штаб з гуманітарних та соціальних питань, до роботи якого залучені профільні департаменти Житомирської ОВА, служба у справах дітей ОВА, Головне управління Національної соціальної сервісної служби в Житомирській області, Житомирський обласний центр соціальних служб та Подільське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.

Станом на кінець вересня на території Житомирської області перебуває близько 73,8 тис. внутрішньо переміщених осіб, серед яких 2,8 тис. осіб з інвалідністю, 21,2 тис. дітей, та 540 багатодітних родин.

Водночас жінки і чоловіки, які перемістилися із територій, де ведуться бойові дії або які перебувають у тимчасовій окупації, не залучаються до консультацій для розроблення програм і заходів, спрямованих на їх захист та підтримку у приймаючих громадах.

За оперативними даними у 16 місцях компактного проживання (в основному - заклади освіти) розміщено 178 евакуйованих осіб. Більшість внутрішньо переміщених осіб проживають у приватному секторі.

Внутрішньо переміщеним особам, які проживають у місцях компактного проживання, надається перша необхідна допомога (одяг, засоби гігієни, продукти харчування). Для  них організовано харчування, а також безоплатно надаються послуги з приготування їжі та прання одягу.

У співпраці з Благодійним фондом «Український фонд благодійництва», благодійною організацією благодійний фонд «Банк Добра» та ТОВ «Імпульс-Транс» здійснюється адресний довіз гуманітарної допомоги до місць проживання/ перебування вразливих груп жінок і чоловіків.

Організовано навчання для хлопців і дівчат шкільного віку в очному, дистанційному та змішаному форматах. Зарахування до закладів освіти здійснюється у будь-який період навчального року. Дітей забезпечують гуманітарною допомогою, канцелярським приладдям, підручниками. Дітям молодшої ланки з числа внутрішньо переміщених осіб видають «тривожні рюкзаки».

Водночас оцінка потреб щодо організації та надання освітніх послуг для хлопців і дівчат, зокрема шкільного віку, із числа внутрішньо переміщених осіб не здійснюється.

Позитивним є те, що Житомирська область використовує потенціал педагогів – жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб для надання освітніх послуг. Зокрема уже працевлаштовано 7 осіб: 5 жінок і 2 чоловіків.

Не забезпечено належний підхід до гарантування продовольчої безпеки:

- перевірка якості та термінів придатності продовольчих товарів і продуктів, які надаються як допомога вразливим групам жінок і чоловіків, які постраждали від війни, не здійснюється;

- моніторинг процесу розподілу продуктових наборів/продуктових товарів серед жінок і чоловіків, які постраждали від війни, з тим, щоб виявляти можливі випадки дискримінації, вимагань або жорстокого поводження не здійснюється.

Під час складання списків продовольчих наборів/продовольчих товарів для розподілу не здійснюються консультації із вразливими групами жінок і чоловіків, (наприклад, з жінками і чоловіками з інвалідністю; похилого віку; із числа багатодітних та/або малозабезпечених сімей; із числа внутрішньо переміщених осіб; з матерями-годувальницями тощо), які продовольчі товари та продукти необхідно включити до списку.

Станом на 30 вересня 2022 року 173 роботодавці Житомирщини забезпечили роботою вже 393 переселенців та отримали позитивні рішення служби зайнятості про виплату їм компенсації витрат на оплату праці внутрішньо переміщених осіб.

Найбільше внутрішньо переміщених осіб працюють у Житомирі та Житомирському районі, на Звягельщині та Бердичівщині. Вони зайняті здебільшого в переробній промисловості, сфері торгівлі та сільському й лісовому господарстві.

На виплату компенсацій за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб у Житомирській області передбачено понад 5,6 млн грн.

Медичні послуги в Житомирській області надаються в 103 закладах. У тому числі первинну медичну допомогу в області надають 52 заклади: 37 центрів первинної медико-санітарної допомоги та 15 самостійних амбулаторій загальної практики-сімейної медицини (юридичні особи). 29 лікарняних закладів та 9 стоматологічних поліклінік надають спеціалізовану медичну допомогу.

Високоспеціалізовану медичну допомогу надають: 2 обласні лікарні, 6 центрів, 2 диспансери, КНП «Госпіталь ветеранів війни», КНП «Житомирське обласне стоматологічне медичне об’єднання» та КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Завдяки розгалуженій мережі закладів охорони здоров’я області усі жителі області і переміщені особи мають вільний доступ до якісної медичної допомоги.

Здійснюється інформування жінок і чоловіків, які постраждали від насильства за ознакою статі (в т.ч. сексуального насильства), або стали свідками таких випадків, про можливості отримання допомоги та реабілітації.

В області вже працюють денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, у Курненській громаді; спеціалізована служба первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, при Центрі надання соціальних послуг у Семенівській громаді, притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, у Романівській та Березівській громадах. Не забезпечено інклюзивний підхід в доступі до інформації під час інформування різних груп жінок і чоловіків про:

-  порядок та умови надання медичних, освітніх, адміністративних та соціальних послуг в умовах воєнного стану;

-  можливостей отримання грошової допомоги, ліків, продуктів харчування, засобів особистої гігієни тощо;

-  можливостей інтеграції та адаптації для жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб у приймаючі громади.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Житомирської ОВА.