26/06/2024 10:56

Омбудсман: зафіксовано тисячі випадків катувань окупантами українських військовополонених, цивільних і навіть дітей

У  Міжнародний день на підтримку жертв катувань держави-члени ООН мають об’єднуватися для підтримки людей, які стали жертвами кричущих порушень прав людини, такими як катування й нелюдське поводження.

Таку думку висловив Уповноважений Верховної Ради України Дмитро Лубінець. За його словами, Росія нехтує основними принципами міжнародного гуманітарного права та зобов’язаннями у сфері прав людини.

«Ще з 2014 року країна-терорист незаконно викрадає та ув'язнює українців, знущається над нашими військовими, цивільними, а також дітьми, піддаючи їх тортурам, психологічному, сексуальному насильству. Свідчення постраждалих вказують на систематичне застосування катувань для отримання зізнань, залякування населення та придушення спротиву», — зазначив Омбудсман.

Уповноважений додав, що практично усі українські військовополонені, які повертаються з полону, розповідають про катування, нелюдські умови утримання, зокрема ненадання води, їжі, медичного забезпечення. Підтвердженими є щонайменше 14 тисяч випадків тортур українців.

За даними, Офісу Генерального прокурора, потерпілими від тортур і нелюдського поводження визнано понад 3 800 цивільних і понад 2 200 військовополонених. Про масштабність таких злочинів свідчать десятки катівень, знайдених на звільнених територіях.

Але попри масове застосування тортур з боку російських військових, назвати точну кількість постраждалих неможливо, адже люди досі утримуються на ТОТ, зокрема у Криму та на території країни-агресора.

«Кожен, хто постраждав внаслідок застосування катувань, не повинен залишитися поза увагою держави. Ми повинні пам’ятати про тих, хто був закатований до смерті, і вимагати покарання винним! А для тих, хто вижив, ми зобов’язані впровадити ефективні механізми їх фізичної, психологічної та соціальної реабілітації, а також їх повноцінної інтеграції у життя суспільства», — наголошує Дмитро Лубінець.

Попри усі складнощі, викликані збройною агресією Росії проти України, Уповноважений також веде системну роботу щодо попередження на території нашої держави катувань та інших проявів жорстокого поводження безпосередньо шляхом реалізації функцій національного превентивного механізму.  За час дії правового режиму воєнного стану Офіс Омбудсмана здійснив понад 1000 відвідувань до місць несвободи у різних куточках України.

«Пам’ятаємо, допомагаємо, відстоюємо права кожного і кожної!» — резюмував Дмитро Лубінець.

Уповноважений закликав міжнародну спільноту до більш активних дій задля зупинення тортур проти українського народу, які вчиняє Росія, та притягнення винних у злочинах до відповідальності.

«Необхідно посилити тиск на РФ задля дотримання прав людини та звільнення всіх незаконно ув'язнених громадян України!» — заявив Омбудсман.