08/11/2024 13:26

Омбудсман України: незаконні дії окупаційної влади в Криму проти юристів є грубим порушенням прав людини!

7 листопада 2024 року у тимчасово окупованому Криму російські силовики провели обшук у будинку юристів громадського руху «Кримська солідарність» Рустема Кямілєва та Лілі Гемеджи. “Обстеження” проводилось на підставі постанови т.зв. “Київського районного суду” окупованого Сімферополя в рамках дій “центру протидії екстремізму”.

Під час “обстеження” силовики вилучили особисті речі, техніку, робочі документи, адвокатські матеріали та сертифікати про підвищення кваліфікації.

Після завершення так званого “обстеження” Рустема Кямілєва відвезли до “центру протидії екстремізму” в Сімферополі, де пізніше на нього склали два адміністративні протоколи.

Перший протокол за ч. 1 ст. 20.3 КпАП рф проти Рустема Кямілєва було складено через репост, зроблений ще у 2020 році зі сторінки «Кримської солідарності». У цій публікації йшлося про українського активіста й політв’язня Олега Приходька. На фото Приходько тримає аркуш із зображенням прапора та тризуба. Окупаційні силовики стверджують, що ця символіка належить українській організації «Правий сектор».

Другий протокол було складено за ч. 1 ст. 20.3.3 через нібито «незгоду з діями» російських військових. За твердженням співробітників так званого «центру протидії екстремізму», Рустем Кямілєв поширив пост користувача з ім’ям «Григорій Явлінський», який містив текст і відео про події в Сирії та Україні. У повідомленні зазначалося: «Це етична катастрофа для Росії, яка не забудеться ще десятиліття, а можливо, і сторіччя». У тексті також згадувалися вбивства мусульман і тестування військової техніки, які названо «абсолютним злом». Хоча публікацію зробили ще у 2017 році, на сторінці Кямілєва у Facebook її зараз немає.

Відразу ж після складання адмінпротоколів Кямілєва відвезли до т.зв. “Київського районного суду” Сімферополя. Окрім цього, на засідання не пустили родичів Камілєва та кількох громадських захисників, які хотіли представляти його інтереси.

За першим протоколом Рустема Кямілєва засудили до 10 діб арешту, а за другим додатково наклали штраф у розмірі 50 тисяч рублів. Сам Кямілєв в суді свою провину не визнав. Після завершення судового засідання його відвезли до ізолятора тимчасового утримання.

Омбудсман України наголошує, що цей обшук є грубим порушенням міжнародного права, включно з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Уповноважений звернув увагу на те, що це не перший випадок тиску на адвокатів у Криму, який окупаційна влада використовує для дискредитації та залякування правозахисників.

«Переслідування Рустема Кямілєва та Лілі Гемеджи є цілеспрямованою атакою на тих, хто бореться за права людей в окупованому Криму. Це чергове свідчення системних репресій, спрямованих на придушення свободи слова та адвокатської діяльності. Закликаю міжнародну спільноту негайно відреагувати та вжити заходів для захисту прав юристів і правозахисників у Криму», - наголосив Дмитро Лубінець.