15/06/2023 09:46

Омбудсман: суспільство, яке дбає про своїх літніх громадян, будує майбутнє на міцних цінностях та людяності!

15-го червня, за рішенням Генасамблеї ООН, відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання стосовно літніх людей. В Україні це – День захисту людей літнього віку.

Стратегія державної політики для цієї категорії громадян спрямована на формування в суспільстві гуманного, шанобливого ставлення до них і забезпечення їхнього активного довголіття.

Про це повідомляє Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

За його словами, у мирний час багато літніх людей досить часто стикалися з дискримінацією в різних сферах суспільного життя, бідністю, соціальною ізоляцією і відчуженням, які ще більше поглибилися через пандемію COVID-19. Повномасштабне вторгнення РФ на територію України призвело до серйозного погіршення ситуації з правами цієї вразливої групи населення. 

«Особливо потерпають ті, хто проживає в районах бойових дій, де є загроза життю, нестача продовольства, перебої з електро- та водопостачанням, відсутність доступу до медичного забезпечення, пенсій, державних соціальних допомог. Через свою залежність від сторонньої допомоги, багато літніх людей не змогли або не захотіли залишити небезпечні райони», - зазначив Омбудсман.

За даними ООН, майже третина цивільних осіб, убитих у перший рік широкомасштабної війни, були старше 60 років – 1346 із 4187 задокументованих жертв. І це йдеться лише про осіб, чий вік відомий, реальна ж кількість загиблих, на жаль, більша.

«Варто також зауважити, що внаслідок нинішньої складної ситуації в економіці та суттєвого підвищення цін на товари та послуги чимало літніх людей опинилися за межею бідності. У своїх зверненнях до нашої інституції вони повідомляють, що витрачають на основні ліки близько третини своєї місячної соціальної пенсії (700 із 2200 гривень) і змушені відмовлятися від необхідних медикаментів, аби купити найнеобхідніше», - констатував Уповноважений.

Незважаючи на значні обмеження ресурсів в умовах воєнного стану, важливо, щоб Уряд захищав найбільш уразливі категорії громадян і забезпечив хоча б мінімально додержання їхніх соціальних та економічних прав.

«Будьте уважними, небайдужими до літніх людей – родичів, сусідів, колег, просто незнайомої бабусі або дідуся на вулиці, а особливо до самотніх. Допомагати їм у цей складний час, бути для них надійною підтримкою – вкрай необхідно й зовсім не складно!» -  закликав Дмитро Лубінець.