25/06/2024 17:33

Омбудсман: окупанти карають дітей у школах за українську мову та поширюють антиукраїнську пропаганду

Освіта на окупованих територіях України стала для Росії новою зброєю! Окупаційна влада насаджує російську шкільну програму, яка просякнута відвертою антиукраїнською пропагандою.

Такого висновку дійшов Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, коментуючи новий звіт міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch про навчання дітей на тимчасово окупованих територіях України.

«Окупанти продовжують нехтувати правом на освіту українських дітей та порушувати норми міжнародного права, мілітаризуючи школярів та змінюючи їхню ідентичність», - резюмував Омбудсман.

У звіті задокументовані скоєні російською окупаційною владою правопорушення у сфері освіти як на раніше окупованих територіях Харківської області, так і на досі окупованих Росією частинах територій Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей.

Для збору даних правозахисники відвідали деокуповані громади Харківщини та опитали місцевих освітян, а також комунікували із вчителями з Маріуполя та окупованих районів Запорізької, Херсонської та Луганської областей, які виїхали на підконтрольну Україні територію.

Дослідники наводять дані про те, що на окупованих Росією територіях досі перебуває близько мільйона українських дітей шкільного віку, 458 тисяч з них — у Криму. За даними Міністерства освіти і науки України, понад 62,400 дітей на окупованих територіях продовжують навчатися в українських загальноосвітніх навчальних закладах дистанційно.

Після проведених інтерв’ю та аналізу російських підручників з історії, за якими загарбники навчають українських дітей на захоплених територіях, експерти дійшли кількох висновків. Зокрема, про те, що російські окупанти забороняють українську мову та українську навчальну програму, нав’язують російську систему освіти, поширюють антиукраїнську пропаганду та впроваджують російську мову викладання в освітніх закладах на окупованих РФ територіях України.

Зазначається, що для примусу українських вчителів до співпраці, окупанти викрадали їхніх дітей, затримували самих освітян, погрожували їм та жорстоко з ними поводилися, а також застосовували фізичну силу та тортури. Відомо про випадки застосування катувань електрошоком.

Крім того, окупаційна влада погрожує батькам штрафами, позбавленням батьківських прав та арештом у разі відмови від навчання дитини у «російських» школах або дистанційного навчання за українською програмою.

Правозахисники зазначають, що російські найманці негативно ставляться до всіх, хто критикує вторгнення, висловлюється на підтримку України чи говорить українською мовою. Зокрема, у захопленому Мелітополі окупанти жорстоко покарали учня, який розмовляв у школі українською мовою. Хлопцеві на голову натягнули мішок та відвезли його за декілька десятків кілометрів від міста до іншого району. Загарбники кинули школяра там, тому він був змушений повертатися додому сам.

Дослідники також наголошують на тому, що українські діти на окупованих територіях перманентно перебувають під впливом антиукраїнської пропаганди Кремля. Так, у проаналізованих підручниках з історії виправдовується російська агресія проти України та вторгнення, а сучасну Україну зображують як «неонацистську державу». Крім того, школярі у рамках навчальної програми окупантів вимушено проходять військовий вишкіл.

Організація рекомендує російській владі дотримуватися міжнародного гуманітарного права, припинити русифікацію системи освіти і покарати тих, хто тисне на учасників освітнього процесу.

У документі також йдеться про проблему із кримінальними звинуваченнями у «колабораціонізмі» українських освітян. Human Rights Watch рекомендує не піддавати санкціям вчителів на ТОТ України тільки за викладання за російською навчальною програмою.

Омбудсман України погодився, що кожен випадок потребує індивідуального підходу, адже не можна автоматично звинувачувати всіх. Однак, за словами Уповноваженого, якщо особа вчиняє дії, які шкодять українській державності, вона повинна бути притягнута до відповідальності.

«Є лише одна причина чому виникла проблема з освітою на ТОТ — рішення Росії розпочати війну проти України. Якщо світ не зупинить РФ, то жодні рекомендації не будуть дієвими», - підсумував Дмитро Лубінець.

Омбудсман повідомив, що ворог продовжує чинити тиск на українських вчителів та батьків на захоплених територіях. А після звільнення цих регіонів освітяни стикаються зі значними проблемами щодо відновлення навчального процесу, зокрема й через безпекову ситуацію.

«Ми повинні докладати максимум зусиль та спільно з міжнародними партнерами й громадськими організаціями працювати задля забезпечення права на освіту для дітей на окупованих та нещодавно звільнених територіях. Маємо гарантувати дієвий процес реінтеграції, заходи з дистанційної освіти та неформальні способи донесення інформації для того, щоб зберегти українську ідентичність наших дітей», - наголосив Дмитро Лубінець.