02/12/2023 12:25

Омбудсман: кожна людина має право на захист від вчинення стосовно неї будь-яких форм рабства

Щороку 2 грудня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. У цей день 1949 року на 4-й сесії Генеральної Асамблеї ООН було ухвалено Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми та експлуатацією проституції третіми особами. В Україні документ набрав чинності 15 лютого 1955 року.

Основною його метою є ліквідація таких форм сучасного рабства, як торгівля людьми, сексуальна експлуатація, найгірші форми дитячої праці, примусові шлюби, насильницьке вербування дітей для подальшого використання в збройних конфліктах.

Помилковим є уявлення, що до злочинних тенет работорговців можуть потрапити лише люди з низьким рівнем доходів або маргіналізованих прошарків суспільства.

Потрапити в ситуації торгівлі людьми може будь-хто, незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу або національної належності. Насамперед варто пам’ятати, що торгівля людьми – це кримінальний злочин, умисне обмеження волі людини, вчинені з метою експлуатації.

Конституцією України передбачено, що ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню. Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам. Також Конституцією України забороняється використання примусової праці.

Україна є однією з перших країн Європи, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми.

Злочини, пов’язані з торгівлею людьми, набувають все більшого поширення в зв’язку з неспровокованою збройною агресією Російської Федерації на території України.

Через бойові дії українці змушені шукати порятунку в більш безпечних регіонах, за кордоном або ж піддавались грубому порушенню своїх основоположних прав – були депортовані.

Увага! Якщо Вас без Вашої згоди було залучено окупаційними військами або владою до примусової праці, в тому числі з використанням погроз або вчинення насильства, Ви маєте право подати заяву для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

Встановлення такого статусу дає можливість отримати соціальну, психологічну, правову, медичну, а також одноразову матеріальну допомогу від держави.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини стоїть на захисті прав і свобод людини і громадянина.

Пам’ятайте, у разі якщо Вас було втягнуто в ситуацію торгівлі людьми або Ви стали свідком такого злочин, повідомляйте про це.

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини можна звернутися:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua ;

- на гарячу лінію: 0800501720.