14/06/2024 15:33

Офіс Омбудсмана взяв участь у тренінгу в межах проєкту ЄС «Кращі послуги для споживачів на реформованих енергетичних ринках»

За запрошенням Генерального директора багатопрофільної консультаційної групи з проєктування та розробки (LDK Consultants S.A.) Ставроса Даміанідіса, Директор Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Світлана Глущенко, взяла участь у тренінгу на тему: «Поетапна ліквідація механізмів спеціальних обов’язків щодо забезпечення загальносуспільного інтересу та вимірювання енергетичної бідності в Україні».

Захід реалізовувався в межах проєкту Європейського Союзу «Кращі послуги для споживачів на реформованих енергетичних ринках» та проходив 11-12 червня 2024 року у м. Варшава, Польська Республіка. В тренінгу брали участь представники Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Міністерства енергетики України, Міністерства соціальної політики України та міжнародні експерти у сферах енергетики, навколишнього середовища та водопостачання, інженерії, транспорту, соціально-економічного розвитку та консультування з поширення інформації.

В межах тренінгу досліджувались питання ліквідації механізмів спеціальних обов’язків щодо забезпечення загальносуспільного інтересу в Україні, обговорювалися питання щодо енергетичної бідності в Україні, категорії енергетичних споживачів, їх захист.

Представленні міжнародними експертами дослідження стосовно енергетичної бідності в Україні не включали період повномасштабного вторгнення РФ на територію України, а ґрунтувалися лише на показниках до 2022 року. Кожен учасник заходу поділився своїм баченням щодо ситуації із енергетичною бідністю в Україні, факторами, які на неї впливають сьогодні.

Світлана Глущенко поінформувала щодо питань, якими займається Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, розповіла про діяльність Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав у сфері захисту прав споживачів.

Окремо Світлана Глущенко зупинилася на питанні захисту прав вразливих споживачів, більшість яких в Україні отримують дохід нижче межі монетарної бідності, що визначена ООН (150 дол. на місяць). За результатами учасники заходу, НКРЕКП, Міненерго, Мінсоцполітики та Офіс Омбудсмана погодились про необхідність впровадження порядку застосування спеціальних додаткових заходів захисту для категорій вразливих споживачів електричної енергії, проєкт якого було розроблено ще у 2023 році, однак через неузгодженість між окремими міністерствами, цей порядок не затверджено.

Своєю чергою міжнародні експерти зазначили, що ліквідація механізмів спеціальних обов’язків щодо забезпечення загальносуспільного інтересу в Україні можлива після скасування / завершення воєнного стану.