03/08/2023 13:06

Офіс Омбудсмана взяв участь у церемонії вшанування ромів – жертв Бабиного яру

На запрошення керівництва Ромського жіночого фонду «Чіріклі» заступник директора Департаменту – начальник відділу прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Володимир Кондур взяв участь у заході, присвяченому вшануванню Дня пам’яті жертв ромського геноциду під час Другої світової війни.

Церемонія вшанування ромів – жертв Бабиного яру, а саме покладання квітів представниками органів державної влади та громадських організацій до пам’ятника «Ромська кибитка» відбулася в Національному історико- меморіальному заповіднику «Бабин Яр». Дана скульптурна композиція встановлена на місці розстрілу 10 тисяч мирних ромів з метою увічнення пам’яті про жертви геноциду ромів під час Другої світової війни.

На заході були присутні представники та представниці Музею «Бабин Яр», Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр», Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, а також інші ромські діячі та діячки.

Володимир Кондур подякував присутнім і наголосив, що в Україні не повинно бути місця для ворожого ставлення до представників ромської національної меншини (спільноти).

«До нашої історії треба ставитися з розумінням. Із упередженістю найкраще боротися завдяки освіті, кидаючи виклики стереотипам та сприяючи повазі та інклюзивності. Зберігаючи пам’ять про Голокост, ми прагнемо до того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії. Висловлюючи у цей день співчуття ромському народу, який зазнав жахливих втрат від рук нацистських катів, ми рішуче засуджуємо будь-які злочинні прояви антисемітизму, расизму і ксенофобії», – зазначив Володимир Кондур.

Від першого дня повномасштабного вторгнення на територію України, армія російської федерації завдає підступні удари по цивільним об’єктам, медичним закладам та школам, знищує вщент українські міста, обстрілює

«зелені» евакуаційні коридори, регулярно нехтує нормами Женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни та скоює воєнні злочини, цинічно вбиваючи українців. Інформація про масштабні масові звірства російської армії сколихнула не лише Україну, а й увесь цивілізований світ.

На рівні з усіма громадяни України, незалежно від етнічного походження, мовної чи конфесійної приналежності, представники ромської національної меншини (спільноти) чинять опір російським окупантам і допомагають Україні різноспрямовано: захищають територіальну цілісність на передовій, активно долучаються до гуманітарної допомоги постраждалим від війни (допомагають продуктами харчування, одягом, предметами особистої гігієни). А також підтримують українські підрозділи, які забезпечують порядок і оборону, в тому числі на деокупованих територіях.

Недискримінаційне, толерантне ставлення до ромів, недопустиме використання будь-яких проявів мови ворожнечі щодо них є важливими складовими в системі комплексного вирішення питання інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини (спільноти).

Офіс Омбудсмана України й надалі проводитиме послідовну роботу, спрямовану на поліпшення становища національних меншин (спільнот) шляхом посилення співпраці між органами державної влади, громадянським суспільством і міжнародними партнерами».