01/12/2022 10:26

Офіс Омбудсмана долучився до презентації щодо роботи з жертвами сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом

Співробітники Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини взяли участь в презентації «Робота з жертвами сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом: рекомендації та матеріали для розробки державної політики та місцевих планів дій», яка відбулась 25 листопада 2022 року в м. Львів.

Захід організовано Центром безпекових досліджень «СЕНСС» та кафедрою психології Львівського національного університету імені Івана Франка в рамках шведсько-українського проєкту Академії Фольке Бернадотта «Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні».

У публічному обговоренні взяли участь представники Центру безпекових досліджень «СЕНСС», Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Офісу Генерального прокурора, кафедри психології Львівського національного університету імені Івана Франка та Львівської філії Асоціації політичної психології.

Захід присвячено проблемам повноцінного повернення до нормального життя жертв сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, що досягається шляхом допомоги, спрямованої на відновлення їхнього психічного або фізичного здоров’я, працевлаштування, доступу до правосуддя, забезпечення їхніх прав тощо. 

У межах презентації було охоплено питання надання медичної допомоги, психологічної та економічної підтримки, створення умов для соціального відновлення осіб, що постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Під час обговорення заступник Директора Департаменту – начальник відділу додержання рівних прав та запобігання дискримінації Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ельвіна Курталієва відзначила, що жінки непропорційно страждають від збройного конфлікту, адже вони наражаються на підвищений ризик будь-якого насильства. У зв’язку з цим існують спеціальні норми захисту прав під час війни, в тому числі захист від будь- якого зазіхання на честь, зокрема, від зґвалтування, примушування до проституції чи будь-якої іншої форми посягання на їхню гідність (стаття 27 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни).

Необхідно створювати належні умови для того, щоб потерпілі особи почувалися безпечно і могли співпрацювати з правоохоронними органами, зокрема забезпечення поваги до їх приватного життя та уникнення повторної травматизації. Особи, які пережили сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, повинні мати доступ до відшкодування за завдану шкоду, включаючи медичну реабілітацію, психологічну та соціальну підтримку, доступ до правосуддя.

Крім того, наголошено на важливості роботи Центрів допомоги врятованим, які в тому числі надають допомогу тим, хто постраждав від насильства. Адже важливою складовою повернення жертв сексуального насильства до нормального життя є не лише успішне розслідування злочинів і покарання винних, а й надання цим людям належної психологічної, медичної та правової підтримки.

Спікери наголосили на тому, що надзвичайно важливою запорукою дотримання комплексного підходу до вирішення проблем сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (далі – СНПК) є забезпечення належного рівня координації між всіма зацікавленими суб’єктами, а також моніторингу ефективності впровадження державної політики щодо допомоги жертвам СНПК.

Ефективна реакція на випадки сексуального насильства в умовах війни потребує згуртованості та залучення всіх гілок державної влади, організацій громадянського суспільства та міжнародної спільноти.