09/02/2022 15:16

Немає кімнати для конфіденційного спілкування адвоката з підсудним: результати моніторингового візиту до Конотопського міського районного суду Сумської області

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Сумській області Дмитро Бойченко, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Марина Єжкун та громадський монітор Оксана Корсун у межах реалізації національного превентивного механізму здійснили моніторинговий візит до Конотопського міського районного суду Сумської області.

Під час візиту монітори перевірили доступність громадян до судочинства, умови перебування громадян у суді, тримання підсудних (засуджених) та доступність суду для осіб з інвалідністю.

Суд розміщується у триповерховій будівлі за адресою: вул. Садова, буд.8 м. Конотоп, Сумська область.

Зали судових засідань розташовані на першому та другому поверхах – по два на кожному. Вони обладнані у необхідній кількості технічними засобами фіксування провадження в режимі відеоконференції. Загородження для підсудних виготовлено зі спеціального захисного скла, що відповідає встановленим вимогам. Судом частково вжито заходів для забезпечення доступності для громадян з порушеннями зору: при вході до будівлі та на деяких сходових клітинах наявні контрастно-тактильні таблички з інформацією, нанесеною шрифтом Брайля, та покажчики напрямів руху.

Монітори з’ясували, що в суді відсутня кімната для конфіденційного спілкування адвоката з підсудним, кімнати для свідків, прокурорів.

В усіх чотирьох залах судових засідань не визначено спеціального місця для розміщення осіб з інвалідністю.

Кімнати для тримання засуджених/підсудних наявні, проте штучне освітлення в них недостатнє. Приливно-витяжна чи примусова механічна вентиляція відсутні. Провітрювання кімнат здійснюється відкриванням вікна, яке є в коридорі. На момент здійснення моніторингового візиту в приміщеннях для тримання підсудних (засуджених) була відсутня питна вода.

Монітори відзначили те, що адміністрація була готова до діалогу, не перешкоджала проведенню моніторингу, надавала доступ до всіх приміщень та документів. Таке ставлення сприяє усуненню передумов для катувань, жорстокого та такого, що принижує гідність, поводження.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт та направлені відповідні акти реагування.