14/02/2025 12:08

Моніторинговий візит до Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату

Моніторингова група у складі працівників регіонального Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській області та головного спеціаліста сектору здійснення державного контролю у сфері захисту прав дітей та дотримання стандартів рівності Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Тернопільській області  12 лютого 2025 року здійснили моніторинговий візит до Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату.

Моніторинг провели з метою аналізу стану додержання прав і свобод дітей, зарахованих до будинку-інтернату, дотримання їх прав в умовах воєнного стану на належні умови утримання, догляд та харчування, освіту, соціальний захист та медичне забезпечення.

Заклад є соціально-медичною установою для постійного проживання дітей віком від 4 до 18 років з утвореним молодіжним відділенням для молоді віком від 18 років до 35 років. У будинку-інтернаті проживають вихованці жіночої статі, з вадами фізичного та/або розумового розвитку та психічними розладами, що потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування, освітніх та реабілітаційних послуг.

Власником і засновником закладу є Тернопільська обласна рада.

Будинок-інтернат розрахований на 101 ліжко-місце; на день моніторингу у закладі перебувало 79 осіб, у тому числі 1 дитина до 18 років, решта – дорослі особи (вихованці молодіжного відділення).

Обслуговують заклад 73 особи адміністративно-господарського персоналу, серед яких соціальний працівник та психолог, 4 інструктори з трудової адаптації, 2 лікарів,  3 кухарі, інші допоміжні працівники.

Будинок-інтернат являє собою 2-поверхову будівлю, в якій розміщені адміністрація установи, спальні та класні кімнати, медична частина, харчоблок, побутові кімнати, спортивна та актова зали, капличка, швейна майстерня, кімната для відвідувачів. У дворі облаштовані дитячі павільйони та дитячий майданчик.

Житлові кімнати вихованців розташовані на 2 поверсі; більшість кімнат розраховані на 4 особи, одна з кімнат розрахована на 8 осіб.

Вільний час вихованці проводять здебільшого у кімнатах для відпочинку, обладнаних столами, стільцями, телевізорами, подекуди — м’якими меблями.   

Адміністрація закладу забезпечує підопічних чотирьохразовим харчуванням, засобами догляду, особистої гігієни.

Водночас моніторинговою групою виявлено недоліки, які призводять до порушення прав вихованців, зокрема:

  • два протирадіаційних укриття перебувають у незадовільному стані, непридатному для їх використання за призначенням, внаслідок чого у випадку повітряної загрози чи небезпеки вихованці та персонал закладу користуються правилом «двох стін»;
  • приміщення закладу не пристосоване для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення;
  • заклад не має ліцензії на здійснення господарської діяльності з відповідної медичної практики або ж укладений договір з медичним закладом для надання відповідних медичних послуг;
  • в окремих житлових кімнатах не дотримані норми житлової площі для проживання вихованців;
  • адміністрація закладу не забезпечила навчального процесу для дітей, що є порушенням права дітей на освіту;
  • виявили порушення в оформленні особової справи неповнолітньої;
  • у туалетних кімнатах відсутні перегородки, що є порушенням права вихованців на приватність;
  • в харчоблоці виявили протерміновані продукти харчування; в холодильниках – продукти без маркування;
  • добові проби страв відбираються з порушенням.

За результатами моніторингового візиту буде підготований звіт та листи реагування, які будуть скеровані до уповноваженого органу управління та об’єкту моніторингу.

Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720; 044 299 74 08.