19/12/2024 13:52

Моніторинговий візит до відокремленого структурного підрозділу «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету»

Моніторингова група регіонального представництва Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Дніпропетровській області з плановим моніторинговим візитом відвідала «Новомосковський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету» у місті Самар.

У коледжі за денною дистанційною та заочною формами навчання здобувають фахову передвищу освіту І рівня акредитації 576 студентів, серед яких 184 дитини. З них 10 дітей є внутрішньо переміщеними особами, 1 дитина має статус особи, які постраждала внаслідок військових дій та збройних конфліктів. У коледжі навчаються 3 дитини, позбавлені батьківського піклування і 1 дитина-сирота.

Під час здійснення моніторингу додержання прав та інтересів дітей були виявлені порушення та недоліки, що впливають на безпечні умови перебування дітей у закладі в умовах воєнного стану, на доступ до освіти, належний соціальний захист, зокрема:

  • у коледжі немає власного укриття, а муніципальне потужністю до 42 осіб, що розташоване неподалік, не введене в експлуатацію;
  • територія закладу не огороджена, що дозволяє доступ сторонніх осіб;
  • на території закладу розташована будівля колишньої їдальні, яка перебуває в аварійному стані – створюється додаткова небезпека студентам коледжу, зокрема неповнолітнім;
  • фахівці служб у справах дітей за місцем походження або проживання дітей, які є студентами коледжу, не взаємодіють із коледжем щодо контролю за додержанням державних соціальних стандартів і нормативів мінімального матеріального їх забезпечення, витрат на харчування, одягу та взуття, відпочинку, разових виплат державної допомоги, гарантованого першого робочого місця тощо;
  • діти навчаються за дистанційною формою навчання, що є порушенням їх права на доступ до якісної освіти; також це є однією з причин ускладненого  виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, і повідомлення про таких дітей до відповідних служб у справах дітей для негайного реагування, допомоги та обліку.

Водночас моніторингова група встановила, що студентам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які влаштовані під опіку, коледжем виплачуються одноразова щорічна матеріальна допомога та соціальна стипендія, допомога на щорічне поповнення предметів гардероба та текстильної білизни, придбання навчальної літератури.

Для кожної дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, відповідним наказом директора колежу призначений суспільний наставник.

Коледж проводить виховну роботу із неповнолітніми студентами, про що свідчать плани та журнали індивідуальної роботи кураторів зі студентами на І та ІІ семестри 2024-2025 навчальні роки.

Адміністрація закладу вживає заходів для здобуття дітьми з особливими освітніми потребами професії з метою подальшого працевлаштування. Викладачі коледжу пройшли програму підвищення кваліфікації «Інклюзивне освітнє середовище та доступність в освітньому процесі», отримали відповідні сертифікати.

Для надання організаційної і методичної допомоги з питань співпраці викладачів та студентів із особливими освітніми потребами у коледжі відповідно кожної фахової циклової комісії закріплено лаборантів.

За результатами моніторингу підготовлений звіт та надані рекомендації щодо усунення виявлених порушень.

Моніторинговий візит здійснили в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.